24η αγ.: Νίκη οφσάιντ για Ίντερ στην Τοσκάνη

Ένα γκολ της "χρυσής αλλαγής", Μάουρο Ικάρντι, από θέση οφσάιντ , έδωσε τη νίκη 2-1 στην Ίντερ επί της Φιορεντίνα μέσα στο "Αρτέμιο Φράνκι" και τη διατηρεί στο παιχνίδι του Champions League, μετά από 24 αγωνιστικές στη Serie A.

Οι "νερατζούρι" παρουσιάστηκαν άκρως βελτιωμένοι σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν και αξιοποίησαν το λάθος του Βιτσέντζο Μοντέλα να "καθρεφτίσει" το 3-5-2 του Βάλτερ Ματσάρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 13' ο Ροδρίγο Παλάσιο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα, σε φάση διαρκείας στην εστία του Νέτο, ο Φρέντι Γκουαρίν έβγαλε μπαλιά ακριβείας στον Αργεντινό που αυτήν τη φορά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι "βιόλα" ισοφάρισαν με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου με τον Χουάν Κουαδράδο και κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους για αρκετή ώρα, ψάχνοντας να διασπάσουν την αμυντική γραμμή της Ίντερ. Δεν τα κατάφεραν με επιτυχία και σε μία αντεπίθεση στο 65' ανέκτησαν το προβάδισμα χάρη στον Ικάρντι που μόλις 9 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο. Το γκολ δεν ακυρώθηκε παρότι προήλθε από θέση οφσάιντ, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται ξανά σε θέση διώκτη. Ο Αλεσάντρο Μάτρι πήρε αναγκαστικά τη θέση του τραυματία Κουαδράδο, ενώ στον αγώνα πέρασε και ο Μάριο Γκόμεθ, όμως η Φιορεντίνα δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και έχασε για πρώτη φορά από τον Οκτώβριο σε εντός έδρας αγώνα.

Φιορεντίνα (3-5-1-1): Νέτο, Ντιακιτέ, Ροδρίγκες (62' Τόμοβιτς), Κόμπερ, Κουαδράδο (79' Μάτρι), Φερνάντες, Πισάρο, Ακουιλάνι, Βάργκας, Χοακίν (68' Γκόμεθ), Ίλιτσιτς

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Ρολάντο, Σαμουέλ, Ζουάν, Ζόναταν, Γκουαρίν (72' Ταϊντέρ), Κουζμάνοβιτς, Ερνάνες, Ναγκατόμο, Παλάσιο, Μιλίτο (55' Ικάρντι)