25η αγ.: Σκοράρει ο Μπαλοτέλι, κερδίζει η Μίλαν

Ο Μάριο Μπαλοτέλι έφτασε τα 4 γκολ σε 3 αναμετρήσεις και η μέτρια Μίλαν επικράτησε 2-1 της Πάρμα του Σωτήρη Νίνη, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας (52%) και επιχείρησαν 8 τελικές προσπάθειες, ωστόσο μόνο μία εξ αυτών υποχρέωσε σε επέμβαση τον Κρίστιαν Αμπιάτι. Στον αντίποδα οι "ροσονέρι" έμειναν μακριά από τα αντίπαλα καρέ, αλλά στη φάση του 39ου λεπτού στάθηκαν τυχεροί (αυτογκόλ του Γκάμπριελ Παλέτα, μετά από γύρισμα του Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ).

Αυτό το αυτογκόλ επηρέασε τους "παρμέντσι", οι οποίοι δεν μπόρεσαν να προβάλουν σθεναρή αντίσταση. Όταν ο Μάριο Μπαλοτέλι, μάλιστα, σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 78ο λεπτό, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Το μόνο που κατάφερε η Πάρμα ήταν να σημειώσει το γκολ της παρηγοριάς με εξ επαφής προσπάθεια του Νικόλα Σανσόνε.

# Ο Σωτήρης Νίνης αντικατέστησε τον Μάρκο Παρόλο στο 56ο λεπτό. Στο γκολ της Πάρμα, μάλιστα, είχε συμβολή, αφού έκανε μία εύστοχη μακρινή μπαλιά με αποδέκτη τον Ζοναθάν Μπιαμπιανί, ο οποίος έκανε το γύρισμα στον Σανσόνε.

# Ο Μάριο Μπαλοτέλι είναι ο μοναδικός παίκτης της Μίλαν που έχει σκοράρει στη Serie Α από τότε που αποκτήθηκε. Το άλλο γκολ που έχουν σημειώσει οι "ροσονέρι" ήταν το αυτογκόλ του Παλέτα.