26η αγ.: Σοκ στο 95' για Μίλαν, αυτογκόλ ο Ταχτσίδης (VIDEOS)

Το γκολ του Νίκο Λόπες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Βερόνα μέσα στο Σαν Σίρο, με το 2-2 να κρίνεται δίκαιο απέναντι σε μία κάκιστη Μίλαν, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι για ένα μεγάλο μέρος του αγώνα και στο 1ο ημίχρονο έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με τις οποίες θα μπορούσαν να είχαν πάρει σημαντικό προβάδισμα. Εν τέλει, χρειάστηκαν ένα ανόητο πέναλτι του Σούλεϊ Μουντάρι, ώστε να ανοίξουν το σκορ με τον Λούκα Τόνι στο 18' κι ενώ ο 36χρονος επιθετικός είχε πολύ καλή στιγμή νωρίτερα για να φτάσει τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα. Η Μίλαν δεν μπορούσε να βγει από το γήπεδό της και ο Ντιέγκο Λόπεθ κλήθηκε αρκετές φορές να κρατήσει το 1-0, μέχρι να κάνουν κάτι οι συμπαίκτες του μπροστά. Αυτό συνέβη χάρη στο πέναλτι που κέρδισε ο Φιλίπ Μεξές στο 41' και μετέτρεψε σε γκολ (το 13ο φετινό) ο Ζερεμί Μενέζ.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, μάλιστα, ο Γάλλος στόπερ κέρδισε σε μια μονομαχία... εδάφους τους Βαγγέλη Μόρα και Παναγιώτη Ταχτσίδη (αγωνίστηκαν για 90 λεπτά, με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να μένει στον πάγκο) και το σουτ του κόντραρε στον Έλληνα διεθνή μέσο, για να καταλήξει στα δίχτυα του Φραντσέσκο Μπενούσι. Οι "ροσονέρι" επαναπαύτηκαν στην ανατροπή, δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια (σε αντίθεση με τη Βερόνα που είχε δοκάρι με ωραίο σουτ του Ταχτσίδη) και στο 77ο λεπτό ο Φίλιπο Ιντζάγκι αποδοκιμάστηκε από όλο το γήπεδο, όταν απέσυρε έναν επιθετικό, τον Τζιαμπάολο Πατσίνι, για να περάσει στο παιχνίδι έναν στόπερ, τον Σαλβατόρε Μποκέτι. Σαν χτύπημα της μοίρας, ο Ιταλός αμυντικός ήταν αυτός που έχασε τη θέση του στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και προσέφερε τον διάδρομο σε μία άλλη αλλαγή, τον Νίκο Λόπες, ώστε ο Ουρουγουανός να ισοφαρίσει στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", όπως είχε κάνει και τον Νοέμβριο απέναντι στην Ίντερ.

Μίλαν (4-3-1-2): Λόπεθ, Μπονέρα, Παλέτα, Μεξές, Αντονέλι, Πόλι, Μουντάρι, Μποναβεντούρα, Μενέζ (90+2' Ντέστρο), Τσέρτσι (64' Χόντα), Πατσίνι (77' Μποκέτι)

Βερόνα (4-1-4-1): Μπενούσι, Σάλα, Μόρας, Μάρκες (50' Ροντρίγκες), Πιζάνο, Ταχτσίδης, Γιάνκοβιτς (79' Λόπες), Ιονίτσα, Χάλφρεντσον (62' Ομπαντί), Γκόμες, Τόνι

# Ο Μάριος Οικονόμου έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη 3-1 της Μπολόνια επί της ουραγού Βαρέζε για τη Serie B.