28η αγ.: Η Ίντερ το ντέρμπι του Europa League

Η Ίντερ πέρασε νικηφόρα από το "Μπεντεγκόντι" της Βερόνα και το 2-0 την έφερε στην 4η θέση του πίνακα της βαθμολογίας μετά από 28 αγωνιστικές στη Serie A.

Μία ημέρα μετά από την επέκταση του συμβολαίου του, ο Ροδρίγο Παλάσιο άρχισε να αποζημιώνει τους "νερατζούρι" σημειώνοντας το 13ο τέρμα του στη Serie A φέτος και ανοίγοντας το σκορ με κοντινό πλασέ. Οι γηπεδούχοι φοβήθηκαν τους Λομβαρδούς, με συνέπεια να παραταχθούν με τον Ρόμουλο στο δεξί άκρο της επίθεσης και να μην απειλούν όσο θα μπορούσαν, έχοντας στις τάξεις τους τον Χουάν Ιτούρμπε και τον Λούκα Τόνι.

Ο Αργεντινός εξτρέμ, ο οποίος κρίθηκε "ακριβός" από τους παράγοντες της Ίντερ μέσα στην εβδομάδα, είχε απέναντί του τον Ντανίλο ντ' Αμπρόζιο, στο ντεμπούτο του Ιταλού αριστερού μπακ με τους "νερατζούρι", ενώ ο πολύπειρος φορ έδωσε πολλές μάχες, αλλά δεν είχε την κατάλληλη τροφοδοσία από το κέντρο του. Αντιθέτως, όταν ο Μάουρο Ικάρντι είχε καλή συνεργασία με το δικό του κέντρο, ήταν αρκετά απειλητικός και είχε ακόμα και δοκάρι στο 1ο ημίχρονο. Το επόμενο γκολ, όμως, ήρθε από τον Ζόναταν, μετά από την ασίστ στο 1ο ημίχρονο και το 2-0 "κλείδωσε" τη νίκη της Ίντερ, με τον Ερνάνες να έχει κι αυτός δοκάρι. Οι γηπεδούχοι έμειναν με την μεγάλη ευκαιρία του Βαγγέλη Μόρα κι ένα πέναλτι στον Τόνι που δεν καταλογίστηκε, με συνέπεια να βρίσκονται πλέον στο -7 από την Ίντερ στη μάχη του Europa League.

Βερόνα (4-3-3): Ράφαελ, Κατσιατόρε (76' Μαρτίνιο), Μόρας, Μαϊέτα, Αλμπερτάτσι, Σάλα, Ντονάτι (86' Τσιριγλιάνο), Μαρκίνιο (86' Κάτσια), Ρόμουλο, Τόνι, Ιτούρμπε

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Καμπανιάρο, Ρανόκια, Ρολάντο, Ζόναταν, Γκουαρίν (74' Κόβατσιτς), Καμπιάσο, Ερνάνες (90+1' Κουζμάνοβιτς), Ντ' Αμπρόζιο (70' Σανέτι), Παλάσιο, Ικάρντι