2η αγ.: Σούπερ Πατσίνι, σεφτέ για Μίλαν

Το χατ-τρικ του Τζιαμπάολο Πατσίνι έδωσε στη Μίλαν την πρώτη φετινή νίκη, με 3-1 στο "Ρενάτο νταλ' Άρα" απέναντι στη Μπολόνια, για τη 2η αγωνιστική της Serie A.

Ο 28χρονος επιθετικός έκανε την "παρθενική" εμφάνισή του ως βασικός με τους "ροσονέρι", πλαισιωμένος από τους Στεφάν ελ Σαραουί και Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ. Στο 16ο λεπτό άρχισε να αποπληρώνει τα 7.000.000 ευρώ που δαπανήθηκαν για την απόκτησή του (σε μία μεταγραφή-ανταλλαγή με τον Αντόνιο Κασάνο), ευστοχώντας σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Η Μπολόνια βρέθηκε σε καλή κατάσταση στο 1ο ημίχρονο και με πρωτεργάτη τον Αλεσάντρο Ντιαμάντι, δημιούργησε καλές στιγμές. Ο διεθνής Ιταλός έφτασε στην ισοφάριση στο 41ό λεπτό με πέναλτι και με το Νάιτζελ ντε Γιονγκ να κάνει ντεμπούτο στη θέση του τραυματισμένου Ρικάρντο Μοντολίβο για τους φιλοξενούμενους.

Στο 2ο μέρος ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τους χώρους για να δημιουργήσουν κάποιες ευκαιρίες. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι αναλάμβαναν ολοένα και περισσότερες πρωτοβουλίες και στο 77' ο Πατσίνι έφτασε στο 2ο προσωπικό τέρμα της ημέρας. Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Ιταλός φορ έφτασε στο χατ τρικ με εξαιρετικό τακουνάκι σε σουτ του Μπόγιαν Κρκιτς, ο οποίος έκανε ντεμπούτο λίγα λεπτά νωρίτερα.