32η αγ.: Ο Κονέ σταμάτησε την Ίντερ

Το πρώτο γκολ του Παναγιώτη Κονέ μέσα στο 2014 "πλήγωσε" την Ίντερ, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 μέσα στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" για λογαριασμό της Μπολόνια και βάζοντας εμπόδια στους "νερατζούρι" ακόμα και για το Europa League.

Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι πλήρωσε για ακόμα ένα παιχνίδι την ανασταλτική δυσλειτουργία που έπαιξε ρόλο σε ακόμα ένα παιχνίδι, καθώς και την επιθετική δυστοκία. Το γκολ του Μάουρο Ικάρντι μόλις στο 6ο λεπτό ακυρώθηκε με τον Μικέλε Πατζιέντζα μετά από μισή ώρα, εξαιτίας γκάφας των αμυντικών των γηπεδούχων, στους οποίους δεν περιλαμβανόταν ο Ζουάν Ζεζούς ο οποίος τραυματίστηκε στο 28' κι έδωσε τη θέση του στον Βάλτερ Σάμουελ.

Ο Ικάρντι σκόραρε για 4η φορά μέσα στο νέο έτος για τους γηπεδούχους, δείχνοντας ως ο πιο φορμαρισμένος επιθετικός που είχε στη διάθεσή του ο Ματσάρι. Μόνο που η φόρμα της Ίντερ έχει πάει... περίπατο εδώ και καιρό και όταν ακόμα ένα λάθος του Εστεμπάν Καμπιάσο έδωσε την ευκαιρία στον Κονέ να ισοφαρίσει με το 5ο φετινό τέρμα του, οι "ροσομπλού" ετοιμάστηκαν να πανηγυρίσουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 84ο λεπτό, όμως, οι "νερατζούρι" κέρδισαν το πρώτο πέναλτί τους μετά από 34 παιχνίδια. Ο Ντιέγκο Μιλίτο έστησε την μπάλα στη βούλα κι όπως ήταν φυσιολογικό, λύγισε από το βάρος κι έστειλε την μπάλα πάνω στον Τζιανλούκα Κούρτσι. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, μάλιστα, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ρόμπερτ Ακουαφρέσκα, αλλά ο Ιταλός φορ πρώτα νικήθηκε από τον Σαμίρ Χαντάνοβιτς και μετά από το δοκάρι.

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Ρολάντο, Ρανόκια, Ζουάν (28' Σάμουελ), Ναγκατόμο, Καμπιάσο (79' Μιλίτο), Άλβαρες, Ερνάνες, Ντ' Αμπρόζιο (53' Κόβατσιτς), Ικάρντι, Παλάσιο

Μπολόνια (3-5-1-1): Κούρτσι, Άντονσον, Νατάλι, Μαντοβάνι, Γκάριτς, Κριν (71' Ακουαφρέσκα), Χριστοδουλόπουλος, Πατζιέντζα, Τσεχ (60' Μορλέο), Κονέ (89' Πέρες), Κριστάλντο

# Ο Βαγγέλης Μόρας αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκη 1-0 της Βερόνα στο ντέρμπι με την Κιέβο.

# Με τον Γιάννη Ποτουρίδη στον πάγκο και τον Γιώργο Κατίδη εκτός αποστολής, η Νοβάρα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κροτόνε στη Serie B.

# Η Κάρπι του Λάμπη Κιάκη (στον πάγκο) νίκησε 3-2 την Τράπανι.

# Με τον Σάββα Γκέντσογλου να περνάει αλλαγή στο 80', η Σπέτσια απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της με την Πάντοβα.