33η αγ.: Γκολάρα ο Ποντόλσκι, διπλό η Ίντερ (VIDEO)

Με γκολ των Ικάρντι και Ποντόλσκι, η Ίντερ επικράτησε με 2-1 της Ουντινέζε των 9 παικτών στο "Φρίουλι" και ανέβηκε προσωρινά στην 7η θέση της βαθμολογίας στην Serie A. Μείωσε για τους γηπεδούχους ο Ντι Νατάλε στο 50'.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Ίντερ, η οποία βρέθηκε κοντά στο γκολ σε αρκετές περιπτώσεις, ωστόσο ο Καρνέζης ήταν αυτός που με καίριες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν σε όλο το πρώτο μέρος.

Ο Έλληνας γκολκίπερ δήλωσε "παρών" στο 10ο λεπτό σε μακρινό σουτ του Γκουαρίν, ενώ πέντε λεπτά αργότερα είπε "όχι" βέβαιο γκολ του Ερνάνες. Στο 40' ο Ντομίτσι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 200ό παιχνίδι του με την Ουντινέζε, αφήνοντας την ομάδα του με 10, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή τους, με τον Καρνέζη να πραγματοποιεί ακόμη δύο σημαντικές επεμβάσεις στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τρία λεπτά μετά τη σέντρα στο δεύτερο μέρος, H Ίντερ κέρδισε πέναλτι, ο Ικάρντι ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για την Ίντερ, σημειώνοντας το 18ο γκολ του στο πρωτάθλημα, με τον Καρνέζη να μένει... άγαλμα στο κέντρο. Η απάντηση της Ουντινέζε ήταν άμεση, καθώς στο 50', ο Ντι Νατάλε έφερε το ματς στα ίσα, γράφοντας το 1-1.

Η αποβολή του Μπαντού στο 58' διευκόλυνε την Ίντερ, η οποία στο 65' πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Ποντόλσκι, ο οποίος με υπέροχο μακρινό σουτ νίκησε με μακρινό σουτ τον Καρνέζη και διαμόρφωσε το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ουντινέζε: Καρνέζης, Γουιντμέρ, Ντανίλο, Ντομίτσι, Πίρις, Άλάν, Πίντζι, Μπαντού, Γκιλιέρμε (44' Πασκουάλε), (87' Πέριτσα), Τερό, Ντι Νατάλε (61' Παναγιώτης Κονέ).

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Φελίπε, Βίντιτς, Ντ'Αμπρόζιο, Μεντέλ, Κόβατσιτς, Γκουαρίν (65' Ποντόλσκι), Ερνάνες (90' Νιουκουρί), Παλάσιο, Ικάρντι.

# Ο Ικάρντι σημείωσε το 18ο φετινό γκολ του που τον έφερε στην πρώτη θέση των σκόρερ της φετινής Serie A μαζί με τον Κάρλος Τέβες.

# Ο Ντι Νατάλε βρήκε δίχτυα, έφτασε τα 205 γκολ και ανέβηκε στην 6η θέση των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών στην Serie A, όπου... συγκατοικεί με τον Ρομπέρτο Μπάτζιο.