6η αγ.: Η Νάπολι "βύθισε" την Γιουβέντους, "πεντάρα" η Ρόμα

Η Νάπολι ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Serie A με την Γιουβέντους, η οποία παρέμεινε στη 13η θέση και κινδυνεύει να υποχωρήσει ακόμα περισσότερο την Κυριακή. Έπειτα από δύο συνεχόμενες απώλειες στο πρωτάθλημα, η Ρόμα επιβλήθηκε 5-1 της Κάρπι στο "Ολίμπικο".

Στην 8η θέση της βαθμολογίας αναρριχήθηκε η Νάπολι μετά από τη νίκη με 2-1 επί της παραπαίουσας Γιουβέντους στο "Σαν Πάολο".

Οι "μπιανκονέρι", οι οποίοι δεν είχαν στο αρχικό τους σχήμα τον ανέτοιμο Άλβαρο Μοράτα, απείλησαν στο 14ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Σιμόνε Τζάτζα, αλλά οι "παρτενοπέι" αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι στο 26ο λεπτό με σκόρερ τον Λορέντζο Ινσίνιε, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 40'.

Έπειτα από μερικά σκληρά φάουλ και ακόμα λιγότερες καλές φάσεις στο δεύτερο μέρος, η Νάπολι εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος του Ερνάνες στο κέντρο και ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Δευτερόλεπτα αργότερα, πάντως, η Γιουβέντους μείωσε με πλασέ του Μάριο Λεμινά, έπειτα από σέντρα του Πάουλο Ντιμπάλα, ενώ στο 73' άγγιξε την ισοφάριση με το εκπληκτικό σουτ του νεοεισελθόντος Μοράτα.

Τελικά, το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, η Νάπολι ανέβηκε στην 8η θέση και η "γηραιά κυρία" παρέμεινε στη 13η, κάτι που σημαίνει ότι την Κυριακή ενδέχεται να βρίσκεται ακόμα πιο χαμηλά.

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Άλαν, Ζορζίνιο, Χάμσικ (80' Λόπες), Καγεχόν, Ιγκουαΐν (85' Γκαμπιαντίνι), Ινσίνιε (40' Μέρτενς).

Γιουβέντους (4-3-1-2): Μπουφόν, Κιελίνι, Μπονούτσι, Παντοΐν (89' Σάντρο), Εβρά, Λεμίνα, Περέιρα, Πογκμπά, Ερνάνες (64' Κουαδράδο), Τζάτζα, Ντιμπαλά (71' Ντιμπάλα).

Επτά λεπτά χρειάστηκε η Ρόμα για να κάμψει την αντίσταση της Κάρπι στο "Ολίμπικο" και με το ευρύ 5-1 να επανέλθει στο δρόμο των επιτυχιών έπειτα από δύο διαδοχικές απώλειες.

Ρόμα

Οι "τζιαλορόσι" μπήκαν φορτσάτοι στο ματς, στο 24ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με κοντινή προσπάθεια του Κώστα Μανωλά, στο 28ο ο Μίραλεμ Πιάνιτς διπλασίασε το προβάδισμα με φάουλ και στο 31ο ο Ζερβίνιο ουσιαστικά έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Ο Μάρκο Μποριέλο δεν άργησε να μειώσει με κεφαλιά, αλλά ο Μοχάμεντ Σαλάχ έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών γκολ στην Ρόμα (στο 51' με κοντινή προσπάθεια), ο Λούκας Ντιν σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ρωμαϊκής ομάδας στο 68', ο Ζερβίνιο είχε δοκάρι στο 74' και ο Μόργκαν ντε Σάνκτις απέκρουσε το πέναλτι του Ρίντερ Μάτος στο 76'.

H χαρά των "τζιαλορόσι" για την εμφατική νίκη επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Φραντσέσκο Τότι, ο οποίος ανήμερα των 39ων γενεθλίων του, πέρασε ως αλλαγή στο 46' στη θέση του Έντιν Τζέκο και στο 55' συγκρούστηκε με τον Ζέλικο Μπρκιτς.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον, Μανωλάς, Ντιν, Ντε Ρόσι, Κεϊτά (21' Βενκέρ), Ναϊνγκολάν, Πιάνιτς, Σαλάχ, Ζερβίνιο, Τζέκο (46' Τότι, 55' Ιτούρμπε).

Κάρπι (3-5-1-1): Μπρκιτς, Τζακάρντο, Ρομανιόλι (46' Γκαούντιο), Γκαλιόλο, Λετίτζια, Μπιάνκο, Κόφι, Φέντελε (55' Λατσάρι), Γκάμπριελ Σίλβα, Ρίντερ Μάτος, Μποριέλο (72' Λασάνια).