25η αγ.: Η Γιουβέντους το ντέρμπι, στον αστερισμό του Τααράμπτ η Μίλαν, νέα γκέλα η Ίντερ

Η παράδοση και η διαιτησία του Derby della Mole συνεχίστηκε κι η Γιουβέντους νίκησε 1-0 την Τορίνο για την 25η αγωνιστική της Serie A. Ένα γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός του Αντέλ Τααράμπτ στην 3η εμφάνισή του με τη Μίλαν, οδηγώντας τους "ροσονέρι" στη νίκη 2-0 επί της Σαμπντόρια στη Γένοβα. Η Ίντερ έχυσε την καρδάρα μετά από τη νέα απώλεια βαθμών, αυτήν τη φορά από την Κάλιαρι.

Τελευταία ήττα της Γιουβέντους: 1995. Τελευταία γκολ της Τορίνο: 2002. Η παράδοση του Derby della Mole ήταν αμείλικτη. Και συνεχίζει να είναι, αφού η "γηραιά κυρία" επικράτησε 1-0 της "γρανάτα" και συντηρεί αυτά τα δύο σερί που έχουν πάρει τον "αέρα" του αντιπάλου. Η φετινή ομάδα του Τζιανπιέρο Βεντούρα, βέβαια, έχει μεγάλη διαφορά από τις προηγούμενες εκδόσεις της, αφού είναι άκρως αποτελεσματική, με δύο σκόρερ πίσω από τον Κάρλος Τέβες και έτοιμοι να διεκδικήσουν τη νίκη απέναντι σε κάθε αντίπαλο.

Ο Αργεντινός επιθετικός, όμως, δεν άφησε απροστάτευτη την ομάδα του. Με ένα πανέμορφο σουτ με τη συμπλήρωση μισής ώρας έφτασε τα 14 φέτος, έπιασε τον capocannoniere Τζιουζέπε Ρόσι και έβαλε μπροστά στο σκορ τους "μπιανκονέρι". Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν, εκμεταλλεύτηκαν ορισμένα κενά στα μετόπισθεν της Γιουβέντους. Ο Νίκολα Ριτσόλι είχε χαριστεί σε 2η κίτρινη του Αρτούρο Βιδάλ σε χέρι στο 1ο ημίχρονο και ο Χιλιανός, μετά από σκληρό μαρκάρισμα και ακόμα μία... χάρη του διαιτητή, αντικαταστάθηκε. Λίγο αργότερα, ο Ριτσόλι αρνήθηκε εμφανέστατο πέναλτι στους φιλοξενούμενους, που εν τέλει δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και υπέστησαν την 64η ήττα σε 141 ντέρμπι πρωταθλήματος από το 1907.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κάσερες, Λίχτσταϊνερ, Βιδάλ (74' Μαρκίζιο), Πίρλο, Πογκμπά, Ασαμόα, Τέβες (90+1' Οσβάλντο), Γιορέντε (89' Παντοΐν)

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μπόβο (81' Μετζιορίνι), Γκλικ, Μορέτι, Νταρμιάν, Κούρτιτς, Βίβες, Ελ Καντουρί (85' Φάρνερουντ), Πασκουάλε, Τσέρτσι, Ιμόμπιλε

Μετά από τέσσερα 90λεπτά με τη φανέλα της Μίλαν, ο Αντέλ Τααράμπτ έχει δείξει τα διαπιστευτήριά του. Κατέβηκε στην Ιταλία για να αναστήσει την καριέρα του, αποδεικνύοντας ότι μπορεί να συνδυάσει το ταλέντο με ουσία. Το παιχνίδι απέναντι στη Σαμπντόρια ήταν το ζενίθ του μέχρι στιγμής, αφού οδήγησε την ομάδα του Κλάρενς Ζέεντοφ σε μία απαραίτητη νίκη με 2-0, λίγες ημέρες μετά από το ατυχές αποτέλεσμα απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης για το Champions League.

Οι γηπεδούχοι, που επί Σίνισα Μιχάιλοβιτς δεν είχαν ηττηθεί στο "Λουίτζι Φεράρις", δεν κατάφεραν ούτε να σουτάρουν στο 1ο ημίχρονο. Αντιθέτως, οι "ροσονέρι" είχαν 9 τελικές προσπάθειες, δύο εξ αυτών στη φάση του γκολ όταν ο Μαροκινός χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για να νικήσει τον Άνζελο ντα Κόστα. Όσο κι αν βελτιώθηκαν οι γηπεδούχοι στο 2ο ημίχρονο, δεν είχαν χρόνο να ανατρέψουν τα δεδομένα, αφού ο Αντίλ Ραμί είχε κάνει το 2-0 στο 58' μετά από ασίστ του Τααράμπτ. Η αποβολή του πρώην φορ της Μίλαν, Μάξι Λόπες, λίγο αργότερα ολοκλήρωσε ένα ευχάριστο απόγευμα για τη Μίλαν, που πλέον προετοιμάζεται για το "θαύμα" στην Ισπανία.

Σαμπντόρια (4-2-3-1): Ντα Κόστα, Φορνασιέρ, Μουσταφί, Κόστα, Ρετζίνι, Παλόμπο,, Ομπιάνγκ (56' Λόπες), Γκαμπιαντίνι, Κέρστιτσιτς (81' Ρενάν), Βσόλεκ (46' Σοριάνο), Έντερ

Μίλαν (4-2-3-1): Αμέλια, Αμπάτε, Ραμί, Τζακάρντο, Κονστάντ (76' Εμάνουελσον), Μουντάρι (64' Εσιέν), Μοντολίβο, Χόντα, Σαπονάρα (57' Πόλι), Τααράμπτ, Πατσίνι

Αυτήν τη φορά ο Μάουρο Ικάρντι δεν ήταν σε θέση οφσάιντ, αλλά δεν ήταν και εύστοχος. Ο Αργεντινός επιθετικός βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 89ο λεπτό κι απέτυχε να δώσει ακόμα μία νίκη με 2-1 στην Ίντερ. Η Κάλιαρι απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" και έδωσε τροφή για νέες φωνές στο απογοητευμένο κοινό των "νερατζούρι" που βλέπει ακόμα μία χρονιά να πηγαίνει χαμένη, σαν το... 1ο ημίχρονο του αγώνα.

Το κακό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά απέκτησε σκορ μόνο και μόνο χάρη σε ένα πέναλτι του Μαουρίσιο Πινίγια με το πρώτο εύστοχο σουτ του αγώνα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, όταν ο Ρολάντο ισοφάρισε σε 1-1 από πανέμορφη ενέργεια του Ικάρντι, αλλά η πίεση (μόνιμα και αναποτελεσματικά από τις πτέρυγες) που ακολούθησε δεν έφερε αποτέλεσμα. Ο Ροδρίγο Παλάσιο παρέμεινε δίχως γκολ μέσα στο 2014, ο Ντιέγο Μιλίτο από τον Σεπτέμβριο του 2013 και το ισόπαλο σκορ "σβήνει" τις ελπίδες προσπέρασης της Φιορεντίνα στην 4η θέση.

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Ρολάντο, Σάμουελ, Ζουάν, Ζόναταν, Γκουαρίν, Κουζμάνοβιτς (78' Μπότα), Άλβαρες (66' Κόβατσιτς), Ναγκατόμο, Παλάσιο, Μιλίτο (46' Ικάρντι)

Κάλιαρι (4-4-2): Αβράμοφ, Ντεσένα, Ροσετίνι, Αστόρι, Ντανίλο, Κόσου (77' Πέρικο), Έκνταλ, Βεσίνο, Αντριάν (57' Έρικσον), Ιμπάρμπο, Πινίγια (71' Νενέ)

# "Πολλοί δουλεύουν στην Ίντερ, αλλά πόσοι δουλεύουν για την Ίντερ", αναρωτιούνται οι φίλοι των "νερατζούρι".

# Ο Βαγγέλης Μόρας αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της νίκης της Βερόνα επί της Λιβόρνο.

# Ο Μάριος Οικονόμου έμεινε εκτός αποστολής για την αναμέτρηση της Κάλιαρι με την Ίντερ.

# Εκτός αποστολής έμεινε ο Σάββας Γκέντσογλου στην αναμέτρηση της Σαμπντόρια με τη Μίλαν.