36η αγ.: Φιέστα με νίκη η Γιουβέντους

Με γκολ του Σιμόνε Παντοΐν στο 72ο λεπτό, η Γιουβέντους επικράτησε 1-0 της Αταλάντα και γιόρτασε την κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος της ιστορίας της.

Η "γηραιά κυρία" παραμένει η μοναδική ομάδα των πέντε προηγμένων πρωταθλημάτων που δεν έχει καμία απώλεια στην έδρα της (18Χ18), ενώ αν καταφέρει να συγκεντρώσει 4 βαθμούς στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές, θα φτάσει τους 100.

Ο Αντόνιο Κόντε χρησιμοποίησε αρκετούς αναπληρωματικούς, οι οποίοι απείλησαν δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο, εν συνεχεία όμως το ματς έγινε ανιαρό και με εξαίρεση δύο προσπάθειες του Ντάνι Οσβάλντο ο Αντρέα Κονσίλι δεν αγχώθηκε.

Η είσοδος του Κάρλος Τέβες τόνωσε τη γραμμή κρούσης των "μπιανκονέρι" και στο 72ο λεπτό ο Παντοΐν σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με σουτ από το ύψος της περιοχής. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Τέβες έχασε κλασική ευκαιρία για το 2-0.

Γιουβέντους (3-5-2): Στοράρι, Λιχστάινερ (85' Πέπε), Πελούζο, Κιελίνι, Ογκμπόνα, Μπαρτζάλι, Παντοΐν, Μαρκίζιο, Τζιοβίνκο (46' Τζιοβίνκο), Οσβάλντο (65' Τέβες), Πογκμπά.

Αταλάντα (4-1-4-1): Κονσίλι, Μπελίνι, Μπρίβιο, Μπαζέλι, Λουκίνι (46' Μπεναλουάν), Γέπες (77' Νίκα), Ραϊμόντι (64' Εστιγαρίβια), Καρμόνα, Ντένις, Μοράλες, Μποναβεντούρα.

# Η τελευταία νίκη της Αταλάντα επί της Γιουβέντους στο πρωτάθλημα σημειώθηκε τον Φεβρουάριο του 2001. Έκτοτε έχει μετρήσει 17 ήττες και 2 ισοπαλίες

# Από τη σεζόν 1963-64 μέχρι σήμερα η Αταλάντα έχει βάλει πάνω από ένα γκολ στην έδρα της Γιουβέντους μόνο μία φορά: το Μάιο του 2009 (2-2)