Μίλαν - Γιουβέντους 0-1 (VIDEO)

Το γκολ του αναγεννημένου Κάρλος Τέβες χάρισε στην Γιουβέντους τη νίκη με 1-0 επί της Μίλαν στο "Σαν Σίρο" κι έδωσε την ευκαιρία στον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να δώσει απαντήσεις για την περυσινή απόλυσή του από τους "ροσονέρι".

Τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι διακοπές σημάδεψαν τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι, όπου η Γιουβέντους είχε την κατοχή και η Μίλαν την πρώτη καλή στιγμή με την κεφαλιά του Κεϊσούκε Χόντα στο 27ο λεπτό. Σε γενικές γραμμές το πολυπρόσωπο κέντρο των "μπιανκονέρι" κατάφερνε να υπερισχύει στις μονομαχίες, ενώ ο τραυματισμός του Μάρτιν Κάσερες κάθε άλλο παρά τους επηρέασε.

Ο προωθημένος Λεονάρντο Μπονούτσι απείλησε στο 35ο λεπτό, αλλά η σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 38ο, όταν το αριστερό σουτ του θετικότατου Κλαούντιο Μαρκίζιο κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Κρίστιαν Αμπιάτι. Ένα λάθος του Τζιόρτζιο Κιελίνι στο 40ό λεπτό δεν ευνόησε τον Ζερεμί Μενέζ που βγήκε στην κόντρα.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ήταν καλύτερη και στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο μέχρι το 71ο λεπτό δεν είχε απειλήσει. Τότε, ο Κάρλος Τέβες, που βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα, συνεργάστηκε υπέροχα με τον Πολ Πογκμπά και με ιδανικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μίλαν.

Στο τελευταίο τέταρτο ο Φίλιπο Ιντζάγκι άλλαξε τη διάταξη σε 4-2-3-1 κι έριξε στη μάχη τους Φερνάντο Τόρες, Τζιαμπάολο Πατσίνι σε μία απέλπιδα προσπάθεια για την ισοφάριση, όμως η Γιουβέντους δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η εστία του Τζιανλουίτζι Μπουφόν δεν έχει παραβιαστεί από τις 28 Απριλίου και το εκτός έδρας ματς με την Σασουόλο (σκόρερ ο Σιμόνε Τζάτζα), ενώ ο Κάρλος Τέβες έφτασε τα τέσσερα γκολ σε τρεις συμμετοχές, τη στιγμή που στις προηγούμενες πέντε δεν είχε βάλει ούτε ένα.

Μίλαν (Ιντζάγκι): Αμπιάτι, Σαπάτα, Ραμί, Ντε Σίλιο, Αμπάτε, Μουντάρι, Ντε Γιονγκ, Πόλι (76' Τόρες), Χόντα (83' Πατσίνι), Ελ Σαραουί (67' Μποναβεντούρα), Μενέζ.

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Μπουφόν, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κάσερες, Λίχτσταϊνερ (82' Ρόμουλο), Ασαμόα, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Περέιρα (76' Βιδάλ), Τέβες, Γιορέντε.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου

19:00 Τσεζένα - Έμπολι 2-2

(30' Μαριλούνγκο, 32' Ντεφρέλ - 55' πέν. Ταβάνο, 72' Ρουγκάνι)

21:36
Καλωσήρθατε στο live του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Serie A μεταξύ της Μίλαν και της Γιουβέντους.
21:36
Ένα τρομερό coreo έχουν ετοιμάσει οι οπαδοί των "ροσονέρι".
21:39

Μίλαν
(Ιντζάγκι): Αμπιάτι, Σαπάτα, Ραμί, Ντε Σίλιο, Αμπάτε, Μουντάρι, Ντε Γιονγκ, Πόλι, Χόντα, Ελ Σαραουί, Μενέζ.

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Μπουφόν, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κάσερες, Λίχσταϊνερ, Ασαμόα, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Περέιρα, Τέβες, Γιορέντε.
21:40
"Ενας χρόνος θυμού για να επιστρέψουμε σπουδαίοι", έγραφε το πανό της Curva Sud της Μίλαν, ενώ την παράσταση έκλεψε η κούπα του Champions League και το σήμα του Scudetto.
21:40
Σέντρα στο ντέρμπι
21:41
Περισσότεροι από 77.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες του "Σαν Σίρο".
21:43
3o λεπτό: Ανεκμετάλλευτο το πρώτο κόρνερ που κέρδισε η Γιουβέντους.
21:48
7ο λεπτό: Ο Τέβες βρίσκει τον Περέιρα, ο οποίος πλασάρει από καλή θέση και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
21:48
Ελαφρώς καλύτερη η Γιουβέντους στο πρώτο δεκάλεπτο.
21:48
Σύντομη διακοπή λόγω τραυματισμού του Μαρκίζιο.
21:52
Η Μίλαν δυσκολεύεται να βρει διαδρόμους.
21:55
Aρκετά τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι διακοπές στο πρώτο τέταρτο.
22:00
Κερδίζει μέτρα η Μίλαν στα τελευταία λεπτά.
22:07
27ο λεπτό: O Mπονούτσι ανακόπτει τον Ελ Σαραουί που έβγαινε με αξιώσεις στην κόντρα.
22:08
27ο λεπτό: H πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς. Σέντρα του Μουντάρι από αριστερά, ο Χόντα παίρνει την κεφαλιά κι ο Μπουφόν αποκρούει σωτήρια με το ένα χέρι.
22:11
31ο λεπτό: Ο Γιορέντε κάνει το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Αμπιάτι αποκρούει εξ επαφής.
22:14
34o λεπτό: Πλασέ του Περέιρα, ο Αμπιάτι αποκρούει σε κόρνερ.
22:16
35ο λεπτό: Αναγκαστική αλλαγή για την Γιουβέντους. Ο Ογκμπόνα παίρνει τη θέση του τραυματία Κάσερες.
22:17
35ο λεπτό: Kεφαλιά του Μπονούτσι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
22:18
38ο λεπτό: Σουτ του Μαρκίζιο με το αριστερό, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Αμπιάτι.
22:20
40ό λεπτό: Μετά από λάθος του Κιελίνι, ο Μενέζ βγαίνει στην κόντρα και σουτάρει, ο Μπουφόν δεν δυσκολεύεται να αποκρούσει.
22:52
50ό λεπτό: Κατά μέτωπο επίθεση του Περέιρα, ο Γιορέντε μπαίνει στη φάση, με τα πολλά τον ανακόπτει ο Αμπάτε.
22:57
56o λεπτό: Σέντρα του Ντε Σίλιο, ο Ελ Σαραουί κάνει το σουτ με τη μία, η μπάλα κοντράρει στον Aσαμόα και καταλήγει σε κόρνερ.
23:01
59ο λεπτό: Σουτ του Πογκμπά, η μπάλα κοντράρει στον Ραμί και καταλήγει σε κόρνερ.
23:04
63o λεπτό: Κίτρινη στον Oγκμπόνα.
23:05
Καλύτερη η Γιουβέντους στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου.
23:07
67ο λεπτό: Ο Μποναβεντούρα στη θέση του Ελ Σαραουί.
23:12
ΓΚΟΛ! Μίλαν - Γιουβέντους 0-1
23:12
Πανηγυρίζει με πιπίλα ο Τέβες.
23:13
71ο λεπτό: Ο Τέβες βρίσκει πέφτοντας τον Πογκμπά, ο οποίος καταφέρνει να του ξαναπεράσει την μπάλα κι ο Αργεντινός νικά τον Αμπιάτι, ανοίγοντας το σκορ.
23:18
76o λεπτό: Ο Βιδάλ στη θέση του Περέιρα (Γιουβέντους) κι ο Τόρες στη θέση του Πόλι (Μίλαν)