Γιουβέντους - Μίλαν 3-1 (VIDEOS)

Η Γιουβέντους έπαιξε σαν πρωταθλήτρια Ιταλίας, η Μίλαν σαν... Μίλαν των τελευταίων ετών και το 3-1 στο Τορίνο ήλθε με απόλυτα φυσιολογικό τρόπο για την 22η αγωνιστική της Serie A, στέλνοντας τη "γηραιά κυρία" στο +10 από τη δεύτερη Ρόμα, με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επέλεξε δίπλα στον Άλβαρο Μοράτα τον Κάρλος Τέβες για την εμπροσθοφυλακή στο 4-4-2 με ρόμβο, παρότι ο Αργεντινός φορ προερχόταν από πυρετό το Σάββατο, ενώ ο (επίσης ασθενής) Φίλιπο Ιντζάγκι κράτησε μόλις έναν ποδοσφαιριστή στη βασική ενδεκάδα σε σχέση με εκείνη που βρέθηκε στο ίδιο γήπεδο πριν από 11 μήνες και ηττήθηκε με 3-2, τον Αντρέα Πόλι. Αλέσιο Τσέρτσι και Κεϊσούκε Χόντα βρέθηκαν στις πτέρυγες του Ζερεμί Μενέζ, με τον Σούλεϊ Μουντάρι στο κέντρο, να φοράει το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Οι "μπιανκονέρι" επιχείρησαν να "πνίξουν" την αντίσταση από τα πρώτα δευτερόλεπτα και οι ευκαιρίες άρχισαν από το 2ο λεπτό. Τόσο ο Κάρλος Τέβες, όσο και ο Άλβαρο Μοράτα ήταν άκρως δραστήριο ανάμεσα στον Άλεξ και τον Γκαμπριέλ Παλέτα που άρχισε στα στόπερ, με τον Λούκα Αντονέλι αριστερά για τη δεύτερη θητεία του στους "ροσονέρι". Το γκολ των γηπεδούχων ήταν θέμα χρόνου και ήρθε στο 14ο λεπτό και ήταν το 14ο του Τέβες, αν και προήλθε από θέση οφσάιντ.

Σε μία από τις σπάνιες φορές που οι φιλοξενούμενοι πέρασαν τη σέντρα, κατάφεραν και να σκοράρουν με κεφαλιά του Αντονέλι μετά από κόρνερ στο 28ο λεπτό. Η χαρά τους διήρκεσε μόλις 3 λεπτά, αφού με αντίστοιχη μέθοδο, η Μίλαν δέχθηκε το 9ο τέρμα από κόρνερ στο πρωτάθλημα. Το τακουνάκι του Λεονάρντο Μπονούτσι επανέφερε το προβάδισμα στο "στρατόπεδο" της Γιουβέντους, που δεν σταμάτησε το "σφυροκόπημα" και εξώθησε τον Ντιέγκο Λόπεθ σε αρκετές επεμβάσεις.

Ο Πολ Πογκμπά είχε κέφια για ακόμα ένα παιχνίδι, αλλά οι ντρίμπλες και τα σουτ του δεν είχαν αποτέλεσμα αυτήν τη φορά. Ο κάκιστος Μουντάρι και οι ανεπαρκείς Μικαέλ Εσιέν και Αντρέα Πόλι ουσιαστικά είχαν παραδώσει το κέντρο στη Γιουβέντους. Ο Ιντζάγκι έριξε στη μάχη τον Τζιάκομο Μποναβεντούρα στο 62' κι ενώ είχε χάσει ήδη τον Ζερεμί Μενέζ από το 37' λόγω τραυματισμού.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Άλβαρο Μοράτα εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία των φιλοξενούμενων και έκανε το 3-1 σχεδόν σε άδειο τέρμα, "κλειδώνοντας" τη νίκη για τη Γιουβέντους. Οι παίκτες του Αλέγκρι, δίχως άγχος πλέον, δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν ξανά τον Λόπεθ, με συνέπεια να αρκεστούν σε διαφορά δύο τερμάτων.

Γιουβέντους (4-1-2-1-2): Μπουφόν, Παντοΐν, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Πίρλο, Μαρκίζιο (84' Ογκμπόνα), Πογκμπά, Βιδάλ, Τέβες (90+2' Γιορέντε), Μοράτα

Μίλαν (4-3-3): Λόπεθ, Τζακάρντο (78' Ραμί), Άλεξ, Παλέτα, Αντονέλι, Πόλι (62' Μποναβεντούρα), Εσιέν, Μουντάρι, Τσέρτσι, Μενέζ (37' Πατσίνι), Χόντα

# Το καταπληκτικό κορεό των φίλων της Γιουβέντους πριν από το ντέρμπι.

# Οι Βαγγέλης Μόρας και Παναγιώτης Ταχτσίδης ήταν βασικοί, ενώ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος μπήκε στο 71', στην εντός έδρας ήττα της Βερόνα από την Τορίνο με 3-1.

# Ο Μάριος Οικονόμου αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκη της Μπολόνια με 2-0 επί της Κροτόνε για τη Serie B.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015

19:00 Βερόνα - Τορίνο 1-3

(83' Τόνι - 32' Μαρτίνες, 50' πέν. Κουαλιαρέλα, 90+2' Ελ Καουταρί)

21:45 Γιουβέντους - Μίλαν 3-1

(14' Τέβες, 31' Μπονούτσι, 65' Μοράτα - 28' Αντονέλι)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Βερόνα (3-5-2): Μπενούσι, Μόρας, Μάρκες, Ράφαελ Μάρκες, Πιζάνο (72' Γκόμες), Γκρέκο, Ταχτσίδης, Χάλφρεντσον (71' Χριστοδουλόπουλος), Αγκοστίνι, Σαβιόλα (80' Φερναντίνιο), Τόνι

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μπόνο, Γκλικ, Μορέτι, Πέρες, Μπενάσι (81' Γκονσάλες), Βίβες, Φάρνερουντ (59' Ελ Καντουρί), Μολινάρο, Κουαλιαρέλα (72' Αμαουρί), Μαρτίνες

Το LIVE του αγώνα

21:36
Καλησπέρα. Σε περίπου δέκα λεπτά ξεκινάει η αναμέτρηση της Γιουβέντους με τη Μίλαν στο Τορίνο.
21:39
Η πρωτοπόρος Γιούβε θέλει να αυξήσει στους 10 βαθμούς της διαφορά της από τη δεύτερη Ρόμα, ενώ οι "ροσονέρι", με πολλούς νέους παίκτες στη σύνθεσή τους, θα επιδιώξουν να μη φύγουν ηττημένοι από το "Juventus Stadium", ώστε να παραμείνουν στο κυνήγι μίας θέσης για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
21:39
Η ενδεκάδα της Γιούβε: Μπουφόν, Παντοΐν, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Μαρκίζιο, Πίρλο, Πογκμπά, Βιδάλ, Τέβες, Μοράτα
21:40
Η ενδεκάδα της Μίλαν: Λόπεθ, Τζακάρντο, Αλέξ, Παλέτα, Αντονέλι, Πόλι, Εσιέν, Μουντάρι, Τσέρτσι, Μενέζ, Χόντα
21:43
Στον πάγκο οι Στοράρι, Ρουμπίνιο, Μπαρτσάλι, Ντε Τσέλιε, Πέπε, Στουράρο, Κομάν, Γιορέντε, Περέιρα και Ογκμπόνα για τη Γιουβέντους, και οι Αμπιάτι, Γκόρι, Μποναβεντούρα, Μποκέτι, Σούσο, Πατσίνι, Μαστάλι, Αλμπερτάτσι, Ραμί, Φαν Χίνκελ.
21:43
Εντυπωσιακό κορεό από τους φίλους των "μπιανκονέρι"!
21:45
Ξεκίνησε ο αγώνας
21:47
2' Καλό σουτ από τον Μοράτα, πέφτει σωστά ο Λόπεθ και μπλοκάρει
21:58
12' Κακό παιχνίδι μέχρι στιγμής, με τη Γιουβέντους να μην μπορεί να αναπτυχθεί σωστά και τη Μίλαν να πιέζει όσο μπορεί
21:59
14' ΓΚΟΛ για τη Γιουβέντους!!
22:01
Προωθημένη μπαλιά του Μοράτα για τον Τέβες (ίσως σε θέση οφσάιντ), ο οποίος "κουβαλά" την μπάλα μέχρι να φτάσει απέναντι από τον Λόπεθ και πλασάρει επιτυχημένα για το 1-0
22:04
19' Σύγκρουση του Μπουφόν με τον Αντονέλι, ο τερματοφύλακας της Γιούβε είναι τραυματισμένος στο έδαφος
22:06
Συνεχίζεται κανονικά το ματς αφού σηκώθηκε ο Μπουφόν
22:07
22' Κακή έξοδος του Λόπεθ, απομακρύνει ο Μουντάρι το επικίνδυνο γύρισμα του Εβρά
22:08
Χαρίζει την κάρτα στον Εβρά ο διαιτητής για μαρκάρισμα στον Τσέρτσι
22:13
28' ΓΚΟΛ για τη Μίλαν!!
22:14
Εκτέλεση κόρνερ από τον Τσέρτσι, ο Αντονέλι παίρνει την κεφαλιά και ισοφαρίζει σε 1-1
22:14
Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε, το γκολ της Γιουβέντους έχει ξεκινήσει από οφσάιντ
22:16
31' Σουτ του Μαρκίζιο από το ύψος του πέναλτι, εντυπωσιακά πέφτει ο Λόπεθ στη δεξιά του γωνία και διώχνει σε κόρνερ
22:16
31' ΓΚΟΛ για τη Γιουβέντους!!
22:19
Κεφαλιά του Τέβες, ο Μπονούτσι βάζει έξυπνα το πόδι του και νικάει τον Λόπεθ για το 2-1
22:19
34' Κίτρινη κάρτα στον Εσιέν
22:21
Το γκολ της ισοφάρισης από τον Αντονέλι
22:22
37' Ο Μενέζ δεν συνεχίζει, στη θέση του ο Πατσίνι
22:50
46' Κόρνερ για τη Μίλαν
22:53
Πιέζει η Μίλαν για την ισοφάριση στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους
22:54
50' Εκτέλεση φάουλ από τον Πίρλο, η μπάλα μακριά από την εστία του Λόπεθ
22:58
54' Ο Πατσίνι βγαίνει απέναντι από τον Μπουφόν, ο οποίος αποκρούει εντυπωσιακά και γλιτώνει την ισοφάριση
23:03
59' Κίτρινη κάρτα στον Παντοΐν
23:06
62' Ο Μποναβεντούρα στη θέση του Πόλι
23:09
65' ΓΚΟΛ για τη Γιουβέντους!!
23:10
Σουτ του Μαρκίζιο έξω από την περιοχή, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Λόπεθ, ο Μοράτα παίρνει το "ριμπάουντ" και νικάει τον πρώην συμπαίκτη του στη Ρεάλ για το 3-1
23:14
Το 3-1 της Γιουβέντους
23:22
78' Μακρινό σουτ από τον Εσιέν, πολύ άστοχο
23:22
78' Ο Ραμί στη θέση του Τζακάρντο
23:27
83' Ο Λόπεθ απομακρύνει την προσπάθεια του Μαρκίζιο
23:31
84' Ο Ογκμπόνα στη θέση του Μαρκίζιο
23:35
89' Κίτρινη κάρτα στον Τέβες
23:35
90'+2 Ο Γιορέντε στη θέση του Τέβες