33η αγ.: Μία νίκη από τον τίτλο η Γιουβέντους (VIDEOS)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάρλος Τέβες, η Γιουβέντους επικράτησε 3-2 της Φιορεντίνα στο Τορίνο και, πλέον, απέχει ένα βαθμό από την κατάκτηση του τίτλου. Εμφατικές νίκες για Λάτσιο και Ρόμα, εντός έδρας ήττα της Μίλαν από την Τζένοα.

Ο Κάρλος Τέβες σκόραρε δύο φορές, η Γιουβέντους επικράτησε 3-2 της Φιορεντίνα στο Τορίνο και χρειάζεται ένα βαθμό στις εναπομείνασες πέντε αγωνιστικές για να κατακτήσει τον τίτλο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό με πέναλτι του Γκονσάλο Ροντρίγκες, αλλά οι "μπιανκονέρι" απάντησαν άμεσα με κεφαλιά του Φερνάντο Γιορέντε και πήραν το προβάδισμα στο 45' με κεφαλιά του Τέβες. Οι "βιόλα" έχασαν πέναλτι στο 66' με τον Ροντρίγκες, ενώ ο Τέβες έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή με διαγώνιο σουτ του Τέβες στο 70'. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι έριξαν το ρυθμό, ωστόσο το γεγονός ότι ο Γιόζιπ Ίλιτσιτς είπε την τελευταία λέξη με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 90'

Γιουβέντους (4-3-3): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Εβρά, Μαρκίζιο, Πίρλο (56' Βιδάλ), Στουράρο (77' Παντόιν), Περέιρα (71' Ογκμπόνα), Γιορέντε, Τέβες.

Φιορεντίνα (3-5-2): Νέτο, Σάβιτς, Ροντρίγκες, Μπασάντα, Χοακίν, Ακουιλάνι, Μπάντελ, Φερνάντες (76' Βαλέρο), Μάρκος Αλόνσο, Γκόμες (72' Τζιλαρντίνο), Σαλάχ (81' Ίλιτσιτς).

Την πρώτη της νίκη στο "Σαν Σίρο" επί της Μίλαν μετά από 57 ολόκληρα χρόνια πανηγύρισε η Τζένοα και, μάλιστα, με το εμφατικό 3-1. Αφού χρειάστηκαν δύο εξαιρετικές επεμβάσεις του Ντιέγο Λόπεθ σε Αντρέα Μπερτολάτσι και Εμπάιγ Νιάνγκ, ο Ιταλός μέσος άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με υπέροχη ντρίμπλα και πλασέ, ενώ ο Τίνο Κόστα διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με πλασέ από το ύψος του πέναλτι στο 49'. Ο Φιλίπ Μεξές με άπιαστη βολίδα εκτός περιοχής στο 66ο λεπτό μείωσε, αλλά λίγο αργότερα (72') η αποβολή του Ζερεμί Μενέζ "σκότωσε" τους "ροσονέρι", οι οποίοι δέχθηκαν και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις (με πέναλτι του Ιάγο Φαλκέ).

Μίλαν (4-3-3): Ντιέγκο Λόπεθ, Αμπάτε, Ραμί, Μεξές, Ντε Σίλιο (81' Ντε Σίλιο), Φαν Χίνκελ, Ντε Γιονγκ, Μποναβεντούρα, Τσέρτσι, Μενέζ, Χόντα (54' Πατσίνι).

Τζένοα (3-5-2): Περίν, Ρονκάγλια, Μπουρντίσο, Ίτσο, Εντένιλσον, Ρινκόν, Μπερτολάτσι, Κόστα (60' Κούτσκα), Μπέργκντιχ (81' Λεστιέν), Φαλκέ, Νιάνγκ (85' Μποριέλο).

Ένα τέταρτο χρειάστηκε η Λάτσιο για να κάμψει την αντίσταση της Πάρμα, να επικρατήσει εν τέλει με 4-0 και να διατηρηθεί στο +1 από την τρίτη Ρόμα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία καλή ευκαιρία, αλλά η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ του Μάρκο Παρόλο, διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο 13ο με κοντινή προσπάθεια του Μίροσλαβ Κλόζε και κλείδωσαν τη νίκη με άψογο πλασέ του Αντόνιο Καντρέβα στο 16ο. Λίγες ευκαιρίες καταγράφηκαν από εκείνο το σημείο κι έπειτα, με σημαντικότερη ένα μακρινό σουτ του Ραφαέλε Παλαντίνο, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κεϊτά Μπαλντέ Ντιαό στο 81ο λεπτό με πλασέ.

Λάτσιο (4-2-3-1): Μαρκέτι, Μπάστα, Μαουρίτσιο, Σιανί, Ράντου (73' Μπράφχαϊντ), Κατάλντι, Παρόλο, Καντρέβα, Φελίπε Άντερσον (64' Κεϊτά), Λούλιτς, Κλόζε (79' Μάουρι).

Πάρμα (4-3-3): Μιράντε, Κασάνι (61' Σαντακρότσε), Πέδρο Μέντες, Λουκαρέλι, Γκόμπι, Λίλα, Λόντι (75' Μαρίγκα), Νοτσερίνο, Βαρέλα, Μπελφοντίλ, Παλαντίνο.

Σε απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη Λάτσιο και στο +3 από την Νάπολι (σ.σ. έχει ένα ματς λιγότερο) βρέθηκε η Ρόμα, η οποία νίκησε 3-0 εκτός έδρας την Σασουόλο και έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί των τριών αγώνων. Ο Σεϊντού Ντουμπιά άρχισε βασικός και γρήγορα φρόντισε να δικαιώσει την τεχνική ηγεσία, αφού μόλις στο 6' σημείωσε το πρώτο του γκολ στη Serie A. Εν συνεχεία, ο Αντρέα Κονσίλι απέκρουσε ένα καλό φάουλ του Μίραλεμ Πιάνιτς, αλλά στο 27ο λεπτό δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο εντυπωσιακό σουτ του Αλεσάντρο Φλορέντζι. Κατόπιν, οι Σιμόνε Τζάτζα και Ντάβιντε Μπιοντίνι άσκησαν πίεση με την είσοδό τους, όμως οι "τζιαλορόσι" ήταν αυτοί που έμελλε να (ξανα)σκοράρουν στο 74' με τον κορυφαίο Πιάνιτς.

Σασουόλο (3-4-3): Κονσίλι, Καναβάρο, Πελούζο, Ατσέρμπι, Λόνγκι, Μπρίγκι (77' Μπιοντίνι), Μισιρόλι, Ταϊντέρ, Φλόκαρι (53' Φλόκαρι), Φλόρο Φλόρες (72' Λαζάρεβιτς), Σανσόνε.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Αστόρι, Μανωλάς, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Πιάνιτς (86' Ιτούρμπε), Φλορέντζι (80' Κεϊτά), Ντουμπιά (68' Γιανγκά-Εμπιουά), Ζερβίνιο, Ιμπάρμπο.

"Basta" (μετ. "αρκετά" έγραψαν με τα κορμιά τους οι οπαδοί της Μίλαν πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης με την Τζένοα), έχοντας απηυδήσει από τον κατήφορο της ομάδας τους. Στο φινάλε και μετά από τη διαφαινόμενη ήττα, όσοι φίλοι των γηπεδούχων είχαν απομείνει στο γήπεδο φώναξαν ένα σύνθημα που ανέφερε ότι επιθυμούν να δουν την ομάδα Νέων στα επόμενα ματς του πρωταθλήματος!

# Βασίλης Τοροσίδης και Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο του αγώνα της Ρόμα με την Σασουόλο

# Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης έπαιξε σε όλο το ματς της Βερόνα με την Σαμπντόρια

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Τρίτη 28 Απριλίου

21:45 Ουντινέζε - Ίντερ 1-2

(50' Ντι Νατάλε-48' Ικάρντι, 65' Ποντόλσκι)

Τετάρτη 29 Απριλίου

21:45 Γιουβέντους - Φιορεντίνα 3-2

(36' Γιορέντε, 45+1', 70' Τέβες - 33' πέν. Ροντρίγκες, 90' Ίλιτσιτς)

21:45 Κιέβο - Κάλιαρι 1-0

(11' Μετζιορίνι)

21:45 Λάτσιο - Πάρμα 4-0

(10' Παρόλο, 13' Κλόζε, 16' Καντρέβα, 81' Κεϊτά)

21:45 Μίλαν - Τζένοα 1-3

(66' Μεξές - 37' Μπερτολάτσι, 49' Κόστα, 93' πέν. Φαλκέ)

21:45 Παλέρμο - Τορίνο 2-2

(10' Βιτιέλο, 26' Ριγκόνι - 13' Πέρες, 60' Λόπες)

21:45 Σαμπντόρια - Βερόνα 1-1

(65' Ντε Σιλβέστρι - 68' Τόνι)

21:45 Σασουόλο - Ρόμα 0-3

(6' Ντουμπιά, 27' Φλορέντζι, 74' Πιάνιτς)

21:45 Τσεζένα - Αταλάντα 2-2

(56' πέν. Μπριέντζα, 71' Καρμπονέρο - 50', 82' Πινίγια)

Πέμπτη 30 Απριλίου

21:45 Έμπολι - Νάπολι

Οι συνθέσεις και τα videos των υπόλοιπων αγώνων

Τσεζένα (4-3-3): Αλιάρντι, Πέρικο, Καπέλι, Κράιντς, Ρεντζέτι, Καρμπονέρο (80' Βόλτα), Μουντινγκαγί, Κασκιόνε (68' Τζιόρτζι), Μπριέντζα, Ντεφρέλ, Σούτσι (59' Ροντρίγκες).

Αταλάντα (4-4-1-1): Σπορτιέλο, Μπελίνι, Μπεναλουάν, Μασιέλο, Ντραμέ, Τζαπακόστα (66' Ντ'Αλεσάντρο), Τσιγκαρίνι (79' Μιλιάτσιο), Καρμόνα, Γκόμες (75' Μπιάνκι), Μοράλες, Πινίγια.

Κιέβο (4-4-2): Μπιτσάρι, Στσελότο, Γκαμπερίνι (69' Νταϊνέλι), Σέζαρ, Φρε, Μπίρσα (66' Μπότα), Ίσκο, Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι, Παλόσκι, Μετζιορίνι (62' Πελισιέρ).

Κάλιαρι (4-3-3): Μπρκιτς, Πιζάνο, Τσεπιτέλι, Ντιακιτέ, Μούρου, Ντεσένα (57' Ντιέγκο Φαρίας), Έκνταλ, Ζοάο Πέδρο (46' Κόντι), Εμποκού, Τσοπ (72' Κόσου), Σάου.

Σαμπντόρια (4-3-3): Βιβιάνο, Ντε Σιλβέστρι, Μουνιός, Ρομανιόλι, Ρετζίνι, Άκουα, Ομπιάνγκ, Ντάνκαν, Κορέα (49' Ετό), Μουριέλ (73' Σοριάνο), Οκάκα (58' Μπεργκέσιο).

Βερόνα (5-3-2): Γκολίνι, Πιζάνο, Σόρενσεν (55' Μάρτιτς), Ράφαελ Μάρκες, Ροντρίγκες, Μπρίβιο, Βαλότι (72' Καμπανιάρο), Γκρέκο, Ταχτσίδης, Γκόμες, Τόνι, Λόπες (76' Σαβιόλα).

Παλέρμο (3-5-1-1): Σορεντίνο, Βιτιέλο, Γκονσάλες, Αντζέλκοβιτς, Ρισπόλι, Ριγκόνι, Γιάγιαλο (82' Μπολτζόνι), Τσότσεβ (69' Μπελότι), Λαζαάρ (82' Νταπρελά), Βάσκες, Ντιμπάλα.

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μπόβο, Γκλικ, Σίλβα, Μπρούνο Πέρες, Μπενάσι (54' Ελ Καντουρί), Βίβες, Φάρνερουντ, Μολινάρο (80' Νταρμιάν), Κουαλιαρέλα, Μαρτίνες (59' Λόπες).