Ίντερ - Γιουβέντους 1-2 (VIDEOS)

Ο ήρωας του Champions League έδωσε στη Γιουβέντους ακόμα μία σπουδαία χαρά, αφού οι "μπιανκονέρι" νίκησαν την Ίντερ με 2-1 μέσα στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" για το Derby d' Italia χάρη σε γκολ του Άλβαρο Μοράτα στο 83'.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν... τόλμησε να βάλει αρκετούς βασικούς σε μία αναμέτρηση δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, έστω κι αν το διακύβευμα ήταν το γόητρο. Ο τελικός του Champions League με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στις 6 Ιουνίου κράτησε στον πάγκο σχεδόν όλους τους βασικούς (και κουρασμένους από τον... πόλεμο της Μαδρίτης) πλην του Άλβαρο Μοράτα και του Κλάουντιο Μαρκίζιο.

Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, δεν είχαν περιθώρια για τέτοιες πολυτέλειες, αφού διεκδικούσαν τις τελευταίες ελπίδες για ένα ευρωπαϊκό "εισιτήριο". Ο Μάουρο Ικάρντι ηγήθηκε για ακόμα μία φορά της επίθεσης των "νερατζούρι" και ο "δήμιος" των "μπιανκονέρι" έκανε ξανά τη δουλειά του, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, έστω κι από... σπόντα σε σουτ του Μαρσέλο Μπρόζοβιτς.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό στο 1ο ημίχρονο και οι ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες άφηναν γεύση για περισσότερα γκολ. Ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς από τη μία και ο Μάρκο Στοράρι από την άλλη κατέβασαν τα ρολά και όταν ο Ιταλός δεν το κατάφερε, φρόντισε γι' αυτό το δοκάρι και ο διαιτητής. Στο 39ο λεπτό, ο Τζερντάν Σατσίρι είχε προσπάθεια στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Μπρόζοβιτς σούταρε και σκόραρε, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε λανθασμένα το τέρμα του για οφσάιντ.

Στην επόμενη καλή στιγμή, η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Αλεσάντρο Μάτρι από τον Νεμάνια Βίντιτς, με τον Σέρβο στόπερ να γλιτώνει από νέο διαιτητικό σφάλμα την αποβολή. Η Ίντερ, πάντως, δεν απέφυγε την ισοφάριση, με τον Μαρκίζιο να γράφει το 1-1.

Στο 2ο μέρος ο ρυθμός έπεσε, μετά από μία εξαιρετική ευκαιρία του Άλβαρο Μοράτα. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά η "γηραιά κυρία" είχε κλείσει τους διαδρόμους, με συνέπεια να μειωθούν οι καλές στιγμές στον αγώνα. Οι παρεμβάσεις από τον πάγκο ήταν λίγες, με τον Ρομπέρτο Μαντσίνι να αλλάζει τους ρόλους με την είσοδο του Γιούτο Ναγκατόμο και τον Αλέγκρι απλώς να αλλάζει τον υψηλόσωμο επιθετικό με τον Φερνάντο Γιορέντε.

Τίποτα από αυτά δεν είχε σημασία, αφού το γκολ της νίκης προήλθε από μεγάλη γκάφα του Χαντάνοβιτς, σε αδύναμο σουτ του Μοράτα ( που πανηγύρισε με... γυαλιά ηλίου) στο 83ο λεπτό. Η Γιουβέντους διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και παρέμεινε αήττητη σε αυτήν την έδρα από τον Απρίλιο του 2010, αφήνοντας παράλληλα την αντίπαλό της πολύ πίσω στη μάχη της Ευρώπης.

Ίντερ (4-3-1-2): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Ρανόκια (89' Νιοκουρί), Βίντιτς, Ζουάν, Μπρόζοβιτς (82' Ποντόλσκι), Μέδελ, Κόβατσιτς, Σατσίρι (71' Ναγκατόμο), Παλάσιο, Ικάρντι

Γιουβέντους (4-3-1-2): Στοράρι, Λίχτσταϊνερ (56' Ογκμπόνα), Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Παντοΐν, Ρόμουλο, Μαρκίζιο, Στουράρο, Περέιρα (78' Πογκμπά), Μοράτα, Μάτρι (66' Γιορέντε)

# Ο Μάριος Οικονόμου αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας αναμέτρησης της Μπολόνια με την Προ Βερτσέλι, ωστόσο οι "ροσομπλού" έμειναν στην ισοπαλία 1-1, μία αγωνιστική πριν από τη λήξη της κανονικής σεζόν στη Serie B και πριν αρχίσουν τα πλέι οφ ανόδου

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Σάββατο 16 Μαΐου 2015

19:00 Ίντερ - Γιουβέντους 1-2

(9' Ικάρντι - 42' πέν. Μαρκίζιο, 83' Μοράτα)

18:38
Καλησπέρα σας. Από εδώ θα έχετε live ενημέρωση για το "Derby d' Italia" του "Τζιουζέπε Μεάτσα" μεταξύ της Ίντερ και της Γιουβέντους.
18:44

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντ'Αμπρόζιο, Ρανόκια, Βίντιτς, Ζουάν, Κόβατσιτς, Μεδέλ, Μπρόζοβιτς, Σατσίρι, Ικάρντι, Παλάσιο.

Γιουβέντους: Στοράρι, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Παντόιν, Ρόμουλο, Μαρκίζιο, Στουράρο, Περέιρα, Μοράτα, Μάτρι.
18:57
Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν θα έχει στη διάθεσή του τον τραυματία Φρέντι Γκουαρίν και τον τιμωρημένο Ερνάνες.
18:59
Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, από την πλευρά του, χρησιμοποιεί πολλούς αναπληρωματικούς, δεδομένου ότι το πρωτάθλημα έχει τελειώσει για την Γιουβέντους και δεν θέλει να ρισκάρει ενόψει του τελικού του Champions League με την Μπαρτσελόνα.
18:59
Σε διάταξη 4-3-1-2 και οι δύο ομάδες.
19:00
Η Γιουβέντους έχει καπαρώσει το πρωτάθλημα, αλλά η Ίντερ καίγεται για τη νίκη, αφού απέχει δύο βαθμούς από την έκτη θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.
19:02
Σέντρα στο ματς.
19:03
2ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Ικάρντι, ο Στοράρι αποκρούει.
19:07
Η Ίντερ είναι η ομάδα με το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής στην εφετινή Serie A.
19:11
ΓΚΟΛ! Ίντερ - Γιουβέντους 1-0 (9ο λεπτό): Δυνατό σουτ του Μπρόζοβιτς, η μπάλα βρίσκει στο σώμα του καλυπτόμενου Ικάρντι και καταλήγει στα δίχτυα του Στοράρι.
19:13
Καθαρό γκολ, η μπάλα βρήκε στο κολλημένο χέρι του Ικάρντι, ο οποίος καλυπτόταν.
19:16
Στατιστικό: Ο Ικάρντι έφτασε τα έξι γκολ σε πέντε ματς πρωταθλήματος με την Γιουβέντους.
19:18
Καλύτερη η ομάδα του Μαντσίνι στο ξεκίνημα.
19:23
21o λεπτό: Kαλή ενέργεια και γύρισμα του Λίχτσταϊνερ, ο Ρανόκια αποκρούει με εντυπωσιακό γυριστό.
19:24
22ο λεπτό: Σουτ του Μοράτα εντός περιοχής, ο Χαντάνοβιτς αποκρούει σε κόρνερ.
19:25
24ο λεπτό: Σπουδαία απόκρουση του Στοράρι σε κοντινό σουτ του Παλάσιο.
19:26
Πολύ καλό ματς με γρήγορο τέμπο και ευκαιρίες εκατέρωθεν.
19:29
27ο λεπτό: Ωραία ανάπτυξη των πρωταθλητών, ο Στουράρο πλασάρει από το ημικύκλιο, ο Χαντάνοβιτς πέφτει και αποκρούει.
19:33
31ο λεπτό: Λάθος απομάκρυνση του Λίχτσταϊνερ, ο Σατσίρι προωθεί στον Ικάρντι, ο οποίος δεν κάνει κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία να απειλήσει.
19:33
"Κυκλοφορήστε την μπάλα", φωνάζει ο Αλέγκρι στους παίκτες του.
19:36
Το μεγαλύτερο διάστημα του ντέρμπι έχει κυλήσει στο μισό της Γιουβέντους.
19:36
33ο λεπτό: Kίτρινη στον Ρανόκια.
19:37
35ο λεπτό: Kίτρινη στον Μπρόζοβιτς.
19:42
39ο λεπτό: Ωραία συνεργασία των γηπεδούχων, η μπάλα καταλήγει στον Σατσίρι, ο οποίος επιχειρεί ένα ψηλοκρεμαστό σουτ και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Γιουβέντους. Στην εξέλθξη της φάσης, ο Μπρόζοβιτς παραβιάζει την εστία του Στοράρι, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.
19:42
41ο λεπτό: Πέναλτι για την Γιουβέντους. Ο Βίντιτς ανατρέπει τον Μάτρι, ο οποίος πέφτει και λίγο θεαματικά.
19:43
41ο λεπτό: Κίτρινη στον Βίντιτς.
19:44
ΓΚΟΛ! Ίντερ - Γιουβέντους 1-1 (42ο λεπτό): Ο Μαρκίζιο σημαδεύει κέντρο και δικαιώνεται.