36η αγ.: Ο Τοροσίδης "λύτρωσε" τη Ρόμα, η Σασουόλο "σκότωσε" τη Μίλαν (VIDEO)

Το γκολ του Βασίλη Τοροσίδη έδωσε τη νίκη στη Ρόμα με 2-1 επί της Ουντινέζε στον ελληνικό... εμφύλιο της 36ης αγωνιστικής της Serie A. Ο Ντομένικο Μπεράρντι έκανε ξανά πάρτι κόντρα στη Μίλαν.

Το δεύτερο φετινό γκολ του Βασίλη Τοροσίδη ίσως αποδειχθεί το πιο σημαντικό για τη Ρόμα, η οποία έκανε την ανατροπή με αντίπαλο την Ουντινέζε στο "Φρίουλι" και με το 2-1 ανέκτησε από τη Λάτσιο τη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League. Το παιχνίδι είχε εντυπωσιακό ρυθμό, με τους "τζιαλορόσι" στον έλεγχο και τους φιλοξενούμενους στις αντεπιθέσεις. Ένα λάθος του Κώστα Μανωλά στο 19ο λεπτό, μάλιστα, έδωσε την ευκαιρία στον δανεικό από την Τσέλσι Στίπε Πέριτσα να κλέψει και να ανοίγει το σκορ για την Ουντινέζε. Η Ρόμα αντεπιτέθηκε άμεσα και είχε ένα καλό φάουλ του Φραντσέσκο Τότι που έδιωξε ο Ορέστης Καρνέζης, ενώ μία κεφαλιά του Πέριτσα λίγο έλειψε να παγώσει ακόμα περισσότερο το "Ολίμπικο" της Ρώμης.

Το 1ο μέρος έκλεισε με θετικό τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού ο Ρατζά Ναϊνγκολάν ισοφάρισε σε 1-1 και το παιχνίδι άρχισε από την αρχή. Η Ουντινέζε δεν το έβαλε κάτω, όμως, και είχε δοκάρι σε φάουλ του Γκιλιέρμε. Μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή της, ήρθε η τιμωρία στο 65ο λεπτό από τον Τοροσίδη. Ο ρυθμός έπεσε, ο Αντρέα Στραματσιόνι έριξε στο παιχνίδι και τον τελευταίο Έλληνα ( Παναγιώτης Κονέ), αλλά η Ρόμα παρέμεινε επικίνδυνη, αφού είχε δοκάρι με τον Ναϊνγκολάν. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Χοσέ Χολέμπας είδε την προσπάθειά του να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Καρνέζη.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μανωλάς, Γιανγκά Εμπιουά, Χολέμπας, Πιάνιτς (87' Λιάγιτς), Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Ιτούρμπε (82' Ντουμπιά), Τότι (75' Κεϊτά), Ιμπάρμπο

Ουντινέζε (4-3-1-2): Καρνέζης, Γουιντμέρ, Ερτό, Ντανίλο, Πίρις, Αλάν, Πίντζι (73' Φερνάντες), Μπαντού, Γκιλιέρμε (82' Χέιχο), Τερό, Πέριτσα (66' Κονέ)

"Κόκκινο πανί" φαίνεται πως αποτελεί για τον Ντομένικο Μπεράρντι η Μίλαν, μιας και ο επιθετικός της Σασουόλο σημείωσε χατ τρικ στην αναμέτρηση για την 36η αγωνιστική, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 3-2. Μάλιστα, στην περσινή νίκη με 4-3 της ομάδας του κόντρα στους "ροσονέρι" είχε σημειώσει καρέ τερμάτων. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι μόλις στο 13ο λεπτό, με ένα γκολ "φάντασμα", καθώς η μπάλα δεν πέρασε ολόκληρη τη γραμμή του τέρματος, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε λανθασμένα τη σέντρα.

Ο Μπεράρντι σκόραρε ξανά στο 31' γράφοντας το 2-0, με τον Μποναβεντούρα να μειώνει σε 2-1 στο 33' και τον Άλεξ να φέρνει το ματς στα ίσια στο 51ο λεπτό. Η συνέχεια όμως δεν ήταν καλή για τους "ροσονέρι" μιας και στο 57' αποβλήθηκε ο Μποναβεντούρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τη Σασουόλο (για την οποία ο Τάσος Δώνης έμεινε εκτός αποστολής) να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα και να φτάνει στο 3-2 με το Μπεράρντι να σημειώνει χατ-τρικ. Στο τέλος του αγώνα (94'), ο Σούσο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Φοντανέζι (74' Μανιανέλι), Καναβάρο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μπιοντίνι, Μισιρόλι, Ταϊντέρ (61' Μπρίγκι), Μπεράρντι, Τζάτζα, Σανσόνε (70' Φλόρο Φλόρες)

Μίλαν (4-3-3): Λόπεθ, Αμπάτε (46' Σούσο), Άλεξ, Παλέτα, Μπονέρα, Πόλι, Ντε Γιονγκ, Φαν Χίνκελ, Χόντα (78' Ελ Σαραουί), Ντέστρο (68' Πατσίνι), Μποναβεντούρα

# Ο Βαγγέλης Μόρας σκόραρε για 2η φορά φέτος με τη φανέλα της Βερόνα, ισοφαρίζοντας τον αγώνα με την Έμπολι, μέχρι ο Τζακόπο Σάλα να δώσει τη νίκη με 2-1. Στο 83' πέρασε στον αγώνα ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, εκτός αποστολής ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.

# Ο Γιάννης Φετφατζίδης πέρασε ως αλλαγή στο 65' της εκτός έδρας ήττας της Κιέβο από την Τορίνο με 2-0.

# Στο ντέρμπι του νότου, η Παλέρμο επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι στη Σαρδηνία και την καταδίκασε σε υποβιβασμό και μαθηματικά.