Ο Δώνης χάρισε το Σούπερ Καπ Νέων στην Γιουβέντους

Με γκολ του Τάσου Δώνη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γιουβέντους επικράτησε 2-1 της Λάτσιο στον τελικό του Σούπερ Καπ Νέων.

Η "γηραιά κυρία" πήρε το προβάδισμα στο "Ολίμπικο" με γκολ του Ματέο Γκερμπάουντο (στο 33'), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπαλντέ Ντιαό Κεϊτα (στο 67') και όλα έδειχναν ότι ο τελικός θα οδηγηθεί στην παράταση.

Τελικά ο Τάσος Δώνης νίκησε τον Θωμά Στρακόσια (γιος του Φώτη που είναι τερματοφύλακας στην Λάτσιο) με ένα υπέροχο διαγώνιο σουτ στις καθυστερήσεις και χάρισε στην ομάδα του το Σούπερ Καπ Νέων.

Να σημειωθεί πως ο "χρυσός" σκόρερ των "μπιανκονέρι" αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Πετσούτο (στο 9ο λεπτό), ενώ η Λάτσιο ολοκλήρωσε τον τελικό με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κεϊτά στις καθυστερήσεις.

Η Γιουβέντους είναι πολυνίκης του θεσμού με τρεις κατακτήσεις, ενώ Τζένοα και Λέτσε ακολουθούν με δύο. Σαμπντόρια, Φιορεντίνα και Ρόμα έχουν από μία κατάκτηση.