Νάπολι - Μίλαν 1-1

Την ευκαιρία να βρεθεί ξανά στην κορυφή της Serie A έχασε η Νάπολι, η οποία αν και καλύτερη, τελικά αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Μίλαν στο "Σαν Πάολο". Ινσίνιε και Μποναβεντούρα πέτυχαν τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση.

Με άγριες διαθέσεις μπήκε η Νάπολι στον αγωνιστικό χώρο του "Σαν Πάολο" για το ντέρμπι κόντρα στη Μίλαν. Από το πρώτο κιόλας λεπτό οι γηπεδούχοι άσκησαν ασφυκτική πίεση στα καρέ του Τζίανλουίτζι Ντοναρούμα και έχασαν σωρεία ευκαιριών.

Τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Ινσίνιε να κάνει ένα σουτ εκτός περιοχής, τη μπάλα να κοντράρει, να μπερδεύει τον τερματοφύλακα της Μίλαν και να καταλήγει στα δίχτυα. Ωστόσο οι Μιλανέζοι στην μοναδική ουσιαστική ευκαιρία που δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν γκολ. Στο 44' ο Χόντα έκανε τη σέντρα, ο Κουλιμπαλί δεν απομάκρυνε σωστά και ο Μποναβεντούρα από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Παρόμοια σκηνικό παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στο δεύτερο ημίχρονο. Η Νάπολι έχασε συνεχώς ευκαιρίες για γκολ, όμως η αστοχία των παικτών του Μαουρίτσιο Σάρι, αλλά και ο καταπληκτικός Ντοναρούμα κράτησαν το 1-1 μέχρι τέλους.

Δείτε τα γκολ:

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλαν (80' Γκαμπιαντίνι), Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγιεχόν (65' Μέρτενς), Ινσίνιε (90' Καντουρί), Ιγκουαΐν

Μίλαν (4-4-2): Ντοναρούμα, Αντονέλι, Ζαπάτα, Αλεξ, Αμπάτε, Κούτσκα, Μοντολίβο (83' Μπερτολάτσι), Μποναβεντούρα, Χόντα, Νιανγκ (87' Μπαλοτέλι), Μπάκα (72' Μενέζ)

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016

21:30 Μπολόνια - Γιουβέντους 0-0

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2016

19:00 Βερόνα - Κιέβο 3-1

(29' Τόνι, 57' Πατσίνι, 90+4' Ιονίτσα - 71' πέν. Πελισιέρ)

21:45 Ίντερ - Σαμπντόρια 1-0

(23' Ντ' Αμπρόζιο)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016

16:00 Τορίνο - Κάρπι 0-0

16:00 Σασουόλο - Έμπολι 3-2

(40' Μπεράρντι, 48', 50' Ντεφρέλ - 36' Ζιελίνσκι, 70' πέν. Μακαρόνε)

16:00 Αταλάντα - Φιορεντίνα 2-3

(84' Κόντι, 90+1' Πινίγια - 67' Φερνάντες, 81' Τέγιο, 87' Κάλινιτς)

16:00 Τζένοα - Ουντινέζε 2-1

(57' πέν. Τσέρτσι, 70' Λασάλτ - 33' Αντνάν)

19:00 Φροζινόνε - Λάτσιο 0-0

21:45 Ρόμα - Παλέρμο 5-0

(30', 89' Τζέκο, 52' Κεϊτά, 60', 62' Σαλάχ)

Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2016

22:00 Νάπολι - Μίλαν 1-1

(39' Ινσίνιε - 44' Μποναβεντούρα)

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Serie A 2015-2016

Το LIVE

21:51
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Σε πολύ λίγο ξεκινάει το ντέρμπι της Serie A μεταξύ της Νάπολι και της Μίλαν.
21:55
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Νάπολι (Μαουρίτσιο Σάρι): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλαν, Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγιεχόν, Ινσίνιε, Ιγουαΐν.

Μίλαν (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς): Ντοναρούμα, Αντονέλι, Ζαπάτα, Αλεξ, Αμπάτε, Κούτσκα, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Χόντα, Νιανγκ, Μπάκα.
22:09

5'

Καλύτερη η Νάπολι στα πρώτα λεπτά. Κρατούν μπάλα οι γηπεδούχοι.
22:14

12'

Σουτ του Ζορζίνιο εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.
22:15

14'

Νέα ευκαιρία για τη Νάπολι! Ο Χάμσικ κάνει το σουτ, όμως φεύγει ψηλά άουτ.
22:17

16'

Διαγώνιο φαλτσαριστό σουτ του Ινσίνιε. Χωρίς τύχη κι αυτό.
22:22

20'

Ακόμα μία καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Σουτ του Ιγκουαίν, η μπάλα όμως κοντράρει και περνάει λίγο έξω από το τέρμα της Μίλαν.
22:30
Δείτε την επέλαση του Νιάνγκ νωρίτερα
22:32

30'

Νέο άστοχο σουτ για τη Νάπολι με τον Ινσίνιε.
22:35

33'

Οι ευκαιρίες για τη Νάπολι συνεχίζονται. Ο Καγεχόν αυτή τη φορά έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
22:37

35'

Πλήρης κυριαρχία των γηπεδούχων η οποία όμως δεν μετουσιώνεται σε γκολ.
22:38

36'

Ωραία κίνηση και σουτ από τον Ιγκουαΐν, η μπάλα κοντράρει και φεύγει εκτός εστίας.
22:41

39'

ΓΚΟΛ! Ο Ινσίνιε τα καταφέρνει και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!
22:41
Ο Ινσίνιε έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα βρήκε και σε παίκτη της Μίλαν και ξεγέλασε τον Ντοναρούμα.
22:45
Δείτε το γκολ του Ινσίνιε
22:46

44'

ΓΚΟΛ! Η Μίλαν ισοφαρίζει σε 1-1 στην πρώτη ουσιαστικά φάση της στο ματς!
22:46
Ο Χόντα έκανε τη σέντρα, ο Κουλιμπαλί δεν απομάκρυνε σωστά και ο Μποναβεντούρα από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.
22:48
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο! Στο 1-1 το ματς.
22:49
Δείτε σε VIDEO το γκολ της Μίλαν
23:05
Όλα έτοιμα να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο στο Σαν Πάολο.
23:07
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
23:08
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
23:14
Με την ίδια ορμητικότητα όπως και στο πρώτο ημίχρονο έχει μπει η Νάπολι.
23:15

52'

Κίτρινη κάρτα στον Ντοναρούμα.
23:25
Συνεχώς με τη μπάλα στα πόδια οι παίκτες της Νάπολι.
23:25

62'

Σέντρα σουτ του Ζορζίνιο από τα δεξιά, αποκρούει με γροθιές ο Ντοναρούμα.
23:26

65'

Αλλαγή για τη Νάπολι. Εκτός ο Καγεχόν, μέσα ο Μέρτενς.
23:28

66'

Φάουλ σε καλό σημείο για τη Νάπολι. Κίτρινη κάρτα στον Μοντολίβο.
23:29

67'

ΔΟΚΑΡΙ! Αγγίζει το 2-1 η Νάπολι, όμως η μπάλα δεν κάνει το χατήρι στον Μέρτενς.
23:33

72'

Αλλαγή για τη Μίλαν. Μέσα ο Μενέζ στη θέση του Μπάκα.
23:39
Και η Μπάρμπαρα Μπερλουσκόνι στο Σαν Πάολο.
23:40

77'

Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός. Η Νάπολι έχει την κατοχή αλλά δεν βρίσκει εύκολα διαδρόμους.
23:40
Το δοκάρι της Νάπολι νωρίτερα
23:42

80'

Aλλαγή για την Νάπολι. Μπαίνει ο Γκαμπιαντίνι στη θέση του Άλαν.
23:43

82'

Τεράστια ευκαιρία για τη Νάπολι! Ο Ιγκουαΐν από πλεονεκτική θέση στέλνει τη μπάλα άουτ.