14η αγ.: Ξέσπασε η Μίλαν

Η Μίλαν διέλυσε τη Σαμπντόρια με τέσσερα γκολ και πρωταγωνιστή τον Εμπάιγ Νιανγκ.

Μποναβεντούρα-Μίλαν

Μετά από δύο αγώνες δίχως νίκη και γκολ, η Μίλαν ξέσπασε πάνω στην... πρώην του Σίνισα Μιχάιλοβιτς, τη Σαμπντόρια, επικρατώντας με 4-1 στο Σαν Σίρο για τη 14η αγωνιστική της Serie A. Οι "ροσονέρι" ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι εφόσον δεν δέχθηκαν γκολ στο 1ο λεπτό από το λάθος του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, δεν κοίταξαν ποτέ με ανησυχία τους "μπλουτσερκιάτι". Ο Αλέσιο Τσέρτσι προειδοποίησε αρχικά με γκολ που ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ, ωστόσο στο 16' ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα βρέθηκε σε κανονική θέση και από κοντά, μετά από μπαλιά του Εμπάιγ Νιανγκ, έγραψε το 1-0.

Νιανγκ-Μίλαν

Ο 20χρονος Γάλλος επιθετικός βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα και δικαίωσε την επιμονή του Μιχάιλοβιτς να τον χρίζει βασικό στα τελευταία παιχνίδια. Στο 38ο λεπτό, μάλιστα, σκόραρε με τους "ροσονέρι" για πρώτη φορά από τον Δεκέμβριο του 2012 και "παρθενική" στο πρωτάθλημα, σπεύδοντας να πανηγυρίσει στην αγκαλιά του συμπατριώτη του, Φιλίπ Μεξές. Στο 49' έκανε το 2-0, ενώ έχασε και δύο πολύ καλές στιγμές για να φτάσει στο χατ τρικ. Στο 74ο λεπτό έδωσε τη θέση του στον Λουίζ Αντριάνο, ο οποίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 έξι λεπτά αργότερα. Η ομάδα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου (παρακολούθησε τον αγώνα από τον πάγκο των Γενοβέζων) μείωσε στο 87' με πέναλτι του Έντερ.

Μίλαν (4-4-2): Ντοναρούμα, Αμπάτε, Άλεξ, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Τσέρσι (80' Χόντα), Κούτσκα (53' Πόλι), Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Νιανγκ (74' Αντριάνο), Μπάκα

Σαμπντόρια (4-3-1-2): Βιβιάνο, Ντε Σιλβέστρι (64' Περέιρα), Σιλβέστρε, Ρετζίνι, Μεσμπάχ, Μπαρέτο, Φερνάντο, Ιβάν (74' Παλόμπο), Σοριάνο, Έντερ, Μουριέλ (63' Μπονατσόλι)

# Ο Μάριος Οικονόμου έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα της Μπολόνια με 2-0 από την Τορίνο.

# Ο Αντώνης Πετρόπουλος έμεινε στον πάγκο και ο Σάββας Γκέντσογλου εκτός αποστολής (τιμωρημένος) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 της Μπάρι με την ουραγό Κόμο για τη Serie B.