Sport Soccer
Italian Football Championship League A Tim 2015 2016 - Olimpico Stadium of Roma
In the pic:nainggolan celebrates
Ρόμα LAPRESSE

Η Ρόμα μετρούσε τέσσερις αγώνες δίχως νίκη, αλλά η επιστροφή του Φραντσέσκο Τότι μετά από τον Σεπτέμβριο και το ντεμπούτο του Στεφάν ελ Σαραουί έφεραν τη νίκη με 3-1 επί της Φροζινόνε, σε μία προσπάθεια επανεκκίνησης της σεζόν. Οι "τζιαλορόσι" ήταν δραστήριοι στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με τον Ρατζά Ναϊνγκολάν. Η απάντηση των φιλοξενουμένων, όμως, ήταν άμεση, αφού στο 24' ο Ντάνιελ Τσιοφάνι ισοφάρισε σε 1-1, με την άμυνα του Κώστα Μανωλά (αγωνίστηκε σε όλο το ματς, εκτός αποστολής ο Βασίλης Τοροσίδης) και των υπολοίπων παικτών να αποτυγχάνει να κρατήσει το μηδέν σε ακόμα ένα παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν τον έλεγχο και στο 48ο λεπτό, σε μία σέντρα αριστερά, ο Ελ Σαραουί σκόραρε με τακουνάκι αλά Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, στην πρώτη εμφάνισή του με την ομάδα της Ρώμης όπου θα αγωνίζεται ως δανεικός από τη Μίλαν μέχρι το καλοκαίρι. Στο 60ό λεπτό ήρθε η ώρα που όλοι περίμεναν στο "Ολίμπικο". Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι ξανάσμιγε επί χόρτου με τον Τότι, ρίχνοντας τον capitano στη μάχη μετά από τέσσερις μήνες ανάρρωσης από πρόβλημα τραυματισμού. Οι δύο άντρες που αναμόρφωσαν τον σύλλογο και τη θέση του "ψευδοεννιαριού" στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας συνεργάζονταν ξανά. Και μπορεί ο 39χρονος αρχηγός να μην σκόραρε, ωστόσο έβγαλε την ασίστ στον Μιραλέμ Πιάνιτς για το τελικό 3-1.

Ρόμα (3-4-2-1): Στσέσνι, Μανωλάς, Ντε Ρόσι, Ζουκάνοβιτς (74' Μαϊκόν), Ρίντιγκερ, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ελ Σαραουί, Ναϊνγκολάν, Σαλάχ (83' Βενκέρ), Τζέκο (60' Τότι)

Φροζινόνε (4-3-3): Λεάλι, Ρόζι, Αγετί, Μπλανκάρντ, Πάβλοβιτς, Τσιμπσάχ (76' Γκούχερ), Σαμμάρκο, Φράρα (76' Παγκανίνι), Σοντίμο, Ντ. Τσιοφάνι, Ντιονίζι

# Η Κάρπι ήταν η 38η διαφορετική ομάδα της Serie A που δέχεται γκολ από τον Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο, ο οποίος ισοφάρισε το ρεκόρ των Φραντσέσκο Τότι και Ρομπέρτο Μπάτζιο.

# Σάββας Γκέντσογλου και Αντώνης Πετρόπουλος έμειναν εκτός αποστολής στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 της Μπάρι κόντρα στην Πεσκάρα.

21:45 Ρόμα - Φροζινόνε 3-1

(18' Ναϊνγκολάν, 48' Ελ Σαραουί, 84' Πιάνιτς - 24' Ντ. Τσιοφάνι)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Κάρπι (4-4-1-1): Μπέλετς, Τζακάρντο, Ρομανιόλι, Γκαλιόλο, Πόλι (46' Λαζάνια), Λετίτζια, Κοφί (70' Κρίμι), Μπιάνκο, Ντι Γκαούντιο, Λόλο, Μπακογκού (60' Μανκόζου)

Παλέρμο (4-3-3): Σορεντίνο, Στρούνα, Γκολντανίγκα, Γκονσάλες, Λαζάαρ, Χίλιεμαρκ, Γιάγιαλο, Τσότσεβ, Βάσκες, Τζιλαρντίνο (68' Κριστάντε), Κουαϊσόν (57' Τραϊκόβσκι)

Αταλάντα (3-5-2): Σπορτιέλο, Τολόι (23' Ντιαμάντι), Μαζιέλο, Κερουμπίν, Κόντι, Τσιγκαρίνι, Ντε Ρουν, Κούρτιτς (73' Μιλιάτσιο), Ντραμέ, Ντένις (82' Μποριέλο), Γκόμες

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Βερσάλικο, Αντέι, Ατσέρμπι, Λόνγκι, Μπιοντίνι, Μανιανέλι, Ντάνκαν, Ντεφρέλ (72' Τρότα), Φαλτσινέλι (72' Σανσόνε), Μπεράρντι (90' Πολιτάνο)