37η αγ.: Η Ρόμα σταμάτησε τη Μίλαν, "ζωντανές" Φιορεντίνα, Τζένοα, "νεκρές" Παλέρμο, Ίντερ, Σιένα, ασταμάτητος Ντι Νατάλε

Η Ρόμα απέσπασε "λευκή" ισοπαλία στο Σαν Σίρο απέναντι στη Μίλαν των 10 παικτών και της στέρησε την ευκαιρία να "κλειδώσει" από τώρα το Champions League. Η Φιορεντίνα διατήρησε τις όποιες ελπίδες διαθέτει για την 3η θέση με τη νίκη της 1-0 επί της Παλέρμο, η οποία στέλνει τους "ροζανέρι" στη Serie B. Ο απίθανος Αντόνιο ντι Νατάλε στέλνει την Ουντινέζε στο Europa League. Κυνηγάει η Λάτσιο, φιέστα για Νάπολι. Μηδέν εις το πηλίκο ξανά για Ίντερ, που... έσωσε την Τζένοα.

Η Μίλαν έχασε την ευκαιρία να περάσει ξεκούραστα την τελευταία αγωνιστική της Serie A, αφού έμεινε στην ισοπαλία 0-0 με αντίπαλο τη Ρόμα στο Σαν Σίρο και χρειάζεται τουλάχιστον ίδιο αποτέλεσμα με τη Φιορεντίνα στην 38η αγωνιστική. Οι "τζιαλορόσι" μπήκαν δυνατά στο ματς, αλλά γρήγορα παραχώρησαν τον έλεγχο στους γηπεδούχους. Η καλοστημένη αμυντική λειτουργία των φιλοξενουμένων (αν και οι Βασίλης Τοροσίδης και Παναγιώτης Ταχτσίδης έμειναν στον πάγκο) ανάγκαζαν τον Μάριο Μπαλοτέλι και τους υπόλοιπους παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να επιχειρούν να σκοράρουν από μακρινή απόσταση. Δεν τα κατάφεραν και στο 41ο λεπτό τα πράγματα δυσκόλεψαν πάρα πολύ.

Σε ένα φάουλ του Super Mario, ο Σούλεϊ Μουντάρι άρπαξε το χέρι του διαιτητή και αποβλήθηκε γι' αυτήν την ενέργεια. Αν και είχε παίκτη λιγότερο, η Μίλαν διατήρησε τον έλεγχο, αλλά η μοναδική μέθοδος με την οποία απειλούσε, ήταν μακρινά φάουλ δίχως τύχη του Μπαλοτέλι. Ο χρόνος κυλούσε, οι αλλαγές δεν έφεραν αποτέλεσμα, αν και η Ρόμα πήρε πρωτοβουλίες στα τελευταία λεπτά και πλησίασε την περιοχή του Κριστιάν Αμπιάτι, χωρίς αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, μία αγκωνιά του Φραντσέσκο Τότι επέφερε την αποβολή του capitano των Ρωμαίων, ωστόσο το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τη Ρόμα να μπορεί να βγει Ευρώπη μόνο με "εισιτήριο" από τον τελικό του Coppa Italia.

Συγκινητικές στιγμές στο "Αρτέμιο Φράνκι" με πρωταγωνιστή τον Λούκα Τόνι. Ο Ιταλός επιθετικός που με τα γκολ του οδήγησε την Παλέρμο στον προβιβασμό στη Serie A τη σεζόν 2003-2004 είναι εκείνος που της έβαλε το τελευταίο καρφί στο φέρετρο και την έστειλε πίσω στη Serie B. Η Φιορεντίνα νίκησε με 1-0 χάρη σε γκολ του υψηλόσωμου επιθετικού (ο οποίος είπε πιθανότατα "αντίο" στο κοινό της Τοσκάνης με αυτό το τέρμα) και παρέμεινε "ζωντανή" στη μάχη που δίνει για να "κλέψει" από τη Μίλαν την 3η θέση του πίνακα της βαθμολογίας που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Οι "ροζανέρι" προσπάθησαν να αλλάξουν τη μοίρα τους, κυρίως στο 1ο ημίχρονο, όπου έχασαν ευκαιρίες με τον Άμπελ Ερνάντες. Στο 41ο λεπτό, όμως, ο Τόνι τους "τιμώρησε" και κάπου εκεί το ηθικό τους κατέρρευσε. Ο Ιταλός είχε και δοκάρι στο 2ο ημίχρονο, ενώ λίγο αργότερα είδε τον Στέφανο Σορεντίνο να σώζει την προσπάθειά του. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και οι "βιόλα" εξασφάλισαν τουλάχιστον μία θέση στο επόμενο Europa League.

Ο αειθαλής Αντόνιο ντι Νατάλε οδήγησε την Ουντινέζε στην 7η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και μετά το 2-1 επί της Αταλάντα η ομάδα του "Φρίουλι" κρατάει στο χέρι της το "εισιτήριο" του Europa League. Το εντυπωσιακό ντεμαράζ της ομάδας του Φραντσέσκο Γκουιντολίν συνεχίστηκε μετ' εμποδίων, αφού το συγκρότημα του Στέφανο Κολαντουόνο αποδείχθηκε μαχητικό και δυσκατάβλητο.

Παρότι χρησιμοποίησε αρκετούς νεαρούς παίκτες ή ποδοσφαιριστές με λίγο χρόνο συμμετοχής, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Τζιουζέπε ντε Λούκα και "πάγωσαν" το Ούντινε. Όσο υπάρχει, όμως, αυτός ο απίθανος 35χρονος επιθετικός, υπάρχει και γκολ. Δύο συγκεκριμένα, τα οποία προστέθηκαν στα 20 που είχε σημειώσει ήδη και η ανατροπή ήταν γεγονός, με την Ουντινέζε να διατηρείται στην 5η θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Δύο πόντους πιο πίσω βρίσκεται η Λάτσιο, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Σαμπντόρια με 2-0 στο "Ολίμπικο" της Ρώμης. Οι "λατσιάλι" έπαιξαν ανοιχτά, κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ και το βρήκαν με τον Σέρτζιο Φλόκαρι στο 10ο λεπτό. Οι Γενοβέζοι δεν υστέρησαν σε απόδοση, έχοντας ως μεγαλύτερη ευκαιρία ένα δοκάρι του Μάουρο Ικάρντι.

Το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό τέμπο, αλλά οι ευκαιρίες στέρεψαν στο 2ο ημίχρονο. Μία καλή στιγμή εκατέρωθεν και όλα έδειχναν ότι το 1-0 θα είναι το τελικό σκορ. Στο 91ο λεπτό, ο Βραζιλιάνος μέσος των φιλοξενουμένων, Ρενάν, αποβλήθηκε για κάτι που είπε στον διαιτητή και λίγο αργότερα ο Αντόνιο Καντρέβα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Η φιέστα της Νάπολι δεν θα χαλούσε ό,τι και να γινόταν στο παιχνίδι της Σιένα. Ομοίως, οι Τοσκανοί θα υποβιβάζονταν ό,τι κι αν έκαναν στο "Σαν Πάολο". Ωστόσο αυτή η ημέρα ήταν αφιερωμένη στους "παρτενοπέι", οι οποίοι έστω κι αργά έφτασαν στη νίκη με 2-1 και πανηγύρισαν μαζί με τους φίλους τους την κατάληψη της 2ης θέσης που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League. Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Μέσα στο πρώτο τέταρτο, ο Έντινσον Καβάνι είχε 2 δοκάρια και... τιμωρήθηκε για την αστοχία του στο 37', όταν ο Φαμπρίτζιο Γκρίλο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ουρουγουανός αρχισκόρερ της Serie A έχασε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία, αλλά στο 73' ο Καβάνι κατάφερε να βάλει το "στίγμα" του στην τελευταία εντός έδρας παρουσία στο κοινό που τον αποθέωσε όσο κανένα και μπροστά στο οποίο ίσως να μην ξαναγωνιστεί , εφόσον πάρει μεταγραφή. Οι "παρτενοοπέι" έδειξαν χαρακτήρα και παρότι βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι, πάλεψαν μέχρι τέλους ώστε να πάρουν τη νίκη και τα κατάφεραν με τον Μάρεκ Χάμσικ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά από ένα "σβηστό" 0-0 που βόλεψε τόσο την ίδια, όσο και την Τορίνο την προηγούμενη αγωνιστική, η Τζένοα απέσπασε παρόμοιο αποτέλεσμα στο παιχνίδι με την Ίντερ και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη Serie A για τη νέα σεζόν. Μία παραμονή που θα αποτελέσει αίνιγμα πολλών στελεχών των "νερατζούρι", που στο φινάλε της χρονιάς εξακολουθούν να παρουσιάζουν κάκιστο ή αναποτελεσματικό πρόσωπο, παρά τις αντιδράσεις των φιλάθλων τους στο προηγούμενο ματς με τη Λάτσιο.

Οι "γκριφόνι" μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και είχαν καλές στιγμές με τον Μάρκο Μποριέλο, ενώ οι Μιλανέζοι απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ του Φρέντι Γκουαρίν. Η επιστροφή του Αντόνιο Κασάνο (ως αλλαγή) στην ενδεκάδα προσέδωσε μεγαλύτερη φαντασία στους φιλοξενούμενους, αλλά η βελτίωση δεν ήταν αρκετή. Το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους και με αυτόν το συνδυασμό αποτελεσμάτων, η Τζένοα παρέμεινε στην κατηγορία με τη Σιένα να πέφτει και μαθηματικά.

# Το παιχνίδι της Μίλαν με τη Ρόμα στο Σαν Σίρο διεκόπη για λίγο, όταν ultras των "τζιαλορόσι" φώναζαν ρατσιστικά συνθήματα κατά του Μάριο Μπαλοτέλι.

# Εκτός αποστολής Τζένοα έμεινε ο Αλέξανδρος Τζόρβας για το παιχνίδι με την Ίντερ.

# Μόλις ένα από τους 3 Έλληνες αγωνίστηκε στο "Ένιο Ταρντίνι", στην αναμέτρηση μεταξύ Πάρμα και Μπολόνια. Ο Σωτήρης Νίνης κάθισε στον πάγκο σε όλο τον αγώνα για τους "παρμέντσι", ενώ ο Παναγιώτης Κονέ ήταν τιμωρημένος για τους "ροσομπλού", για τους οποίους αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.