29η αγ.: Δια πυρός και σιδήρου η Γιουβέντους, μοιρασιά στο "Ολίμπικο"

Το γκολ του Κάρλος Τέβες στο 59ο λεπτό έλυσε το γόρδιο δεσμό για την Γιουβέντους, η οποία επικράτησε 1-0 της Κατάνια στο "Άντζελο Μασιμίνο". Μοιράστηκαν βαθμούς Λάτσιο και Μίλαν (1-1), η Φιορεντίνα νίκησε τη Νάπολι σε έναν... πρόωρο τελικό κυπέλλου με τη βοήθεια της διαιτησίας και πήρε εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου με τον ίδιο τρόπο. Το πέναλτι του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου έδωσε στην Μπολόνια τη νίκη επί της Κάλιαρι.

Λίγα 24ωρα μετά τη νίκη-πρόκριση επί της Φιορεντίνα στη φάση των "16" του Europa League, η Γιουβέντους επικράτησε 1-0 της ουραγού Κατάνια στο "Άντζελο Μασιμίνο", πανηγύρισε την έκτη διαδοχική της νίκη και αύξησε στους 14 βαθμούς τη διαφορά από την Ρόμα.

Στο, αθόρυβο, πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες επιχείρησαν από πέντε τελικές προσπάθειες (όλες εκτός εστίας), ενώ το δεύτερο ήταν ασφαλώς πιο συναρπαστικό, καθώς περιελάμβανε ένα γκολ του Κάρλος Τέβες (στο 59ο λεπτό με πλασέ), μία αποβολή (στο 67' ο Γκονσάλο Μπερχέσιο) και ένα δοκάρι (στο 75' με τον Αντρέα Πίρλο).

Ένα ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος μεταξύ της Γιουβέντους και της Κατάνια έχουν δοθεί τέσσερις κόκκινες κάρτες σε παίκτη του συλλόγου της Σικελίας.

Κατάνια (3-5-2): Αντούχαρ, Ίσκο, Μονσόν, Γκιομπέρ, Ρολέν, Μπελούσι (66' Λέτο), Ρινάουντο, Λόντι, Μπαριέντος (84' Κέκο), Μπερχέσιο, Πλάσιλ (82' Περούτσι).

Γιουβέντους (3-5-2): Στοράρι, Λιχτστάινερ, Ίσλα (67' Ασαμόα), Κιελίνι, Μπονούτσι, Κάσερες, Βιδάλ, Πίρλο, Τέβες (87' Τζιοβίνκο), Οσβάλντο (64' Γιορέντε), Παντοΐν.

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Λάτσιο και Μίλαν, σε μία αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από την αντίδραση του Κεϊσούκε Χόντα όταν έγινε αλλαγή (σ.σ. ρώτησε "γιατί εμένα;" τον Κλάρενς Ζέεντορφ τη στιγμή της αποχώρησής του.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με μία σημαντική λεπτομέρεια: οι "ροσονέρι" σκόραραν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με αυτογκόλ του Αμπντουλαΐ Κονκό . Στιγμές αργότερα ο Χόντα έχασε κλασική ευκαιρία για το 2-0 και στο 61ο λεπτό ο Άλβαρο Γκονσάλες έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο αμφότερες οι ομάδες έχασαν ευκαιρίες για το νικητήριο γκολ (σημαντικότερες αυτές των Τζιαμπάολο Πατσίνι και Μάριο Μπαλοτέλι), ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Λάτσιο (4-3-3): Μπερίσα, Κονκό, Ράντου, Λεντέσμα, Μπιάβα, Νοβαρέτι, Γκονσάλες (87' Μάουρι), Μπίγλια (79' Ονάζι), Περέα (54' Λούλιτς), Καντρέβα, Κεϊτά.

Μίλαν (4-2-3-1): Αμέλια, Ντε Σίλιο (84' Μπονέρα), Κονστάντ, Εσιέν, Ραμί, Μεσές, Χόντα (54' Μπαλοτέλι), Ντε Γιονγκ, Πατσίνι, Πόλι (76' Μουντάρι), Κακά.

Ο... πρόωρος τελικός του Coppa Italia είχε όλα τα στοιχεία που χαρακτήρισαν το πρώτο παιχνίδι της Φιορεντίνα με τη Νάπολι. Αμφισβητούμενη αποβολή και διπλό. Στον 1ο γύρο, η Νάπολι ήταν αυτή που ευνοήθηκε, αφού νίκησε στο "Αρτέμιο Φράνκι" μιας κι ο διαιτητής είχε αποβάλει στο τέλος τον Χουάν Κουαδράδο για "θέατρο", αν και ο Κολομβιανός εξτρέμ είχε ανατραπεί μέσα στην περιοχή. Τώρα, ο Πάολο Ταλιαβέντο απέβαλε τον Φαουζί Γκουλάμ στο 37' για μαρκάρισμα στον Μάρκο Μπάκιτς (ντεμπούτο στη βασική σύνθεση στο πρωτάθλημα), αλλά τα ριπλέι δείχνουν ότι ο Αλγερινός μπακ πήρε την μπάλα.

Αν και με 10 παίκτες για περίπου μία ώρα αγώνα, οι "παρτενοπέι" ήταν αρκετά καλοί και κατάφεραν να περιορίσουν τους "βιόλα" στην περιοχή τους. Η επιστροφή του Μπόρχα Βαλέρο δεν βοήθησε την ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα, με τον τερματοφύλακα Νέτο να χρειάζεται σε αρκετές περιπτώσεις. Αμφότερες οι ομάδες προέρχονταν από αποκλεισμούς μεσοβδόμαδα από το Europa League κι έψαχναν μία νίκη "βάλσαμο". Η μπίλια κατέληξε στους Τοσκανούς, που βρήκαν το γκολ με τον Χοακίν στο 87' και μείωσαν στους 7 πόντους τη διαφορά από τους "παρτενοπέι" για την 3η και τελευταία θέση που οδηγεί στο Champions League.

Νάπολι (4-2-3-1): Ρέινα, Ρεβεγιέρ, Ενρίκε, Αλμπιόλ, Γκουλάμ, Ινλέρ, Ζορζίνιο, Καγεχόν, Χάμσικ, Ινσίνιε (76' Μέρτενς, 85' Πάντεφ), Ιγκουαΐν (80' Μπεραμί)

Φιορεντίνα (4-3-3): Νέτο, Ρονκάγλια (71' Βάργκας), Ροδρίγκες, Σάβιτς, Πασκουάλ, Μπάκιτς (46' Ίλιτσιτς), Μπόρχα, Κουαδράδο, Γκόμεθ (72' Μάτρι), Χοακίν

Ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα "σκότωσε" τις ελπίδες της Ίντερ για το Champions League, οδηγώντας την Αταλάντα σε νίκη 2-1 μέσα στο "Τζιουζέπε Μεάτσα". Ο Ιταλός μέσος "τιμώρησε" τους γηπεδούχους για τη σωρεία ευκαιριών που έχασαν στο 2ο ημίχρονο κι ενώ είχε ανοίξει το σκορ στο 35ο λεπτό. Ο Μάουρο Ικάρντι είχε ισοφαρίσει στην αμέσως επόμενη φάση σε ένα σχετικά ισορροπημένο ημίχρονο, μέχρι να έρθει το 2ο μέρος και ο... καταιγισμός των "ιντερίστι".

Ο Ροδρίγο Παλάσιο είχε δοκάρι, ο Φρέντι Γκουαρίν και Ερνάνες είχαν τις προσπάθειές τους, ωστόσο ο Αντρέα Κονσίλι δεν νικήθηκε. Στο 88ο λεπτό, ο Ικάρντι έχασε την ευκαιρία της αγωνιστικής κι ενώ 3 συμπαίκτες του ήταν πάνω στη γραμμή του γκολ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μποναβεντούρα βρέθηκε στην αντίθετη όχθη του γηπέδου και παρουσιάστηκε πιο εύστοχος, δίνοντας τη νίκη στην Αταλάντα με 2-1.

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Καμπανιάρο (82' Κόβατσιτς), Ρανόκια, Ρολάντο, Ζόναταν, Γκουαρίν, Καμπιάσο (61' Άλβαρες), Ερνάνες, Ντ' Αμπρόζιο (72' Ντ' Αμπρόζιο), Παλάσιο, Ικάρντι

Αταλάντα (4-4-1-1): Κονσίλι, Νίκα (75' Ραϊμόντι), Στεντάρντο, Γέπες, Ντελ Γκρόσο, Εστιγαρίμπια, Τσιγκαρίνι (86' Μπαζέλι), Καρμόνα, Μποναβεντούρα, Μοράλες (38' Μπριέντζα), Ντένις

# Αυτήν τη φορά το πέναλτι του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου έπαιξε ρόλο κι η Μπολόνια επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι χάρη στο τέρμα του Έλληνα μέσου. Ο 27χρονος διεθνής χρησιμοποιήθηκε στην κορυφή του ρόμβου που παρέταξε ο Νταβίντε Μπαλαρντίνι και σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική από το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε μαρκάρισμα του Ντανιέλε Ντεσένα (κι ενώ στην προηγούμενη φάση είχε χάσει ευκαιρία). Λίγο αργότερα, μάλιστα, "κιτρινίστηκε" για τον ίδιο λόγο. Ο Παναγιώτης Κονέ έμεινε εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους εκτός αποστολής έμεινε ο Μάριος Οικονόμου.

# Ο Γιάννης Φετφατζίδης πέρασε αλλαγή στο 62' στην εκτός έδρας ισοπαλία της Τζένοα με την Πάρμα, η οποία έμεινε αήττητη για 16ο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα.

# Ο Βαγγέλης Μόρας ήταν βασικός στη συντριβή της Βερόνα με 5-0 από τη Σαμπντόρια στη Γένοβα.