34η αγ.: Νίκη της Τβέντε στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν

Η ομάδα που μέχρι τα Χριστούγεννα φαινόταν ικανή να κατακτήσει τον τίτλο (Τβέντε) περιορίστηκε στην 6η θέση παρά το γεγονός ότι επικράτησε 3-1 της Αϊντχόφεν στο ντέρμπι της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής της Eredivisie. Στα πλέι οφ Χρόνινχεν και Χέρενφεν.

Η Τβέντε παρατάχθηκε χωρίς τους Νικολάι Μιχαΐλοφ και Ντάγκλας, ενώ η Αϊντχόφεν χωρίς τους Κέβιν Στρούτμαν και Ζέρεμεν Λενς. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Λουκ Καστάνιος άνοιξε το σκορ με σουτ στην κλειστή γωνία του Μπόι Βάτερμαν, ο οποίος έσωσε την ομάδα του σε εξ επαφής προσπάθεια του Γκουτιέρες, αλλά δεν μπόρεσε να εμποδίσει τον Νασέρ Τσαντλί να κάνει το 2-0 στο 28ο λεπτό.

Λίγο αργότερα διαπιστώθηκε ότι ο Βάτερμαν έχασε το δόντι του στη φάση με τον Φελίπε Γκουτιέρες, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Πρζέμισλαφ Τίτον. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντρις Μέρτενς στο 40ό λεπτό, όμως, η ομάδα του Εντσέντε θυμήθηκε τις καλές εμφανίσεις του πρώτου γύρου και δεν απειλήθηκε. Όταν, μάλιστα, ο Τιμ Γιάνσεν έκανε το 3-1 με εξ επαφής προσπάθεια στο 54ο λεπτό, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Το αξιοσημείωτο, βέβαια, είναι ότι ο Μαρκ φαν Μπόμελ αποβλήθηκε στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του.

Στα πλέι οφ της Eredivisie οδηγήθηκαν Χρόνινχεν και Χέρενφεν παρά το γεγονός ότι ηττήθηκαν από Άγιαξ και Ρόντα αντίστοιχα. Η Ντεν Χάαχ δεν εκμεταλλεύθηκε τις απώλειες τους, καθώς έχασε με 4-2 από την Τσβόλε στο πιο χορταστικό παιχνίδι της 34ης αγωνιστικής.

# Ο Γέλε τεν Ρούβελααρ της Μπρέντα αγωνίστηκε σε όλους τους αγώνες πρωταθλήματος για 5η συνεχόμενη σεζόν. Ο τελευταίος που είχε πετύχει κάτι ανάλογο ήταν ο Γιαν-Βίλεμ φαν Έντε της Ουτρέχτης (1989-90 έως 1993-94).

# Ο Μαρκ φαν Μπόμελ έφτασε τις 11 κίτρινες κάρτες και ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ για παίκτη της Αϊντχόφεν που διατηρούσε ο Στάνισλαβ Μανόλεφ. Μετά το τέλος της αναμέτρησης ανακοίνωσε την αποχώρησή του από τη δράση σε ηλικία 36 ετών.