9η αγ.: Ολική ανατροπή η Αϊντχόφεν, αυτοκτόνησε ο Άγιαξ

Η Αϊντχόφεν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τη Βίλεμ, αλλά έβαλε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από την Τβέντε, η οποία παραχώρησε ισοπαλία στη Ρόντα. Αυτοκτόνησε ο Άγιαξ.

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η Αϊντχόφεν, αφού ενώ έχανε 2-0 στο πρώτο μέρος από τη Βίλεμ (Ροντεβάιν και Φόσεμπελτ τα γκολ), ανέτρεψε τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Στρούτμαν (68', 79') και Μάταβζ (82'). Ως εκ τούτου εκμεταλλεύθηκε την απώλεια της Τβέντε, μειώνοντας στον ένα βαθμό τη μεταξύ τους διαφορά.

Σε ένα πεντάλεπτο γράφτηκε η ιστορία του αγώνα της Ρόντα με την Τβέντε. Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας άνοιξε το σκορ στο 68' με τον Καστάνιος, ενώ στο 73' ο Χούπερτς χάρισε το βαθμό στους γηπεδούχους. Αξίζει να σημειωθεί πως μόνο τις σεζόν 1968-69 και 2009-10 η ομάδα του Εντσέντε είχε συγκεντρώσει περισσότερους βαθμούς από εφέτος.

Ο Φρανκ ντε Μπουρ έδωσε φανέλα βασικού στον Λάσε Σόνε για πρώτη φορά κι εκείνος τον δικαίωσε. Ο Ρίενστρα μπορεί να μην του επέτρεψε να χριστεί σκόρερ στη φάση του 10ου λεπτού, ένα τέταρτο αργότερα όμως, έκανε το 2-0 μετά από ωραία προσπάθεια του Ντε Γιονγκ.

Η Χέρακλες μείωσε στο 61' με τον Τε Βιέρικ, αλλά όταν ο Σάνα έκανε το 3-1 ένα λεπτό αργότερα, οι περισσότεροι πίστεψαν ότι τίποτα δεν θα μπορούσε να στερήσει από τον Άγιαξ το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο του τελευταίου διμήνου. Λογάριαζαν όμως χωρίς τον Μπρουνς και τον νεοεισελθόντα Πέδρο, οι οποίοι σκόραραν στο 80' και το 90' αντίστοιχα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

# Στα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, η Αϊντχόφεν έχει βάλει από 3 γκολ και πάνω. Από τον Οκτώβριο μέχρι το Δεκέμβριο του 2006 το είχε πετύχει σε 7 σερί ματς.

# Ο Ράιαν Κούλβαϊκ έγινε ο 1ος παίκτης της Ναϊμέχεν που βάζει 2 γκολ μέσα σε 3 λεπτά μετά τον Μπρετ Χόλμαν (Απρίλιος 2007).

# Η Φίτεσε κατέρριψε το ρεκόρ συνεχόμενων αγώνων που βρίσκει δίχτυα, φτάνοντας τους 20. Το 1997 είχε σκοράρει σε 19 σερί ματς.

# Η Φίτεσε πραγματοποιεί το δεύτερο καλύτερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα μετά τη σεζόν 2000-01.

# Η Χέρακλες αποσπά βαθμό σε ματς που έχανε με δύο γκολ διαφορά για 1η φορά μετά το Φεβρουάριο του 2010.

# Ο Βιλφρίντ Μπονί έχει βάλει ήδη 10 γκολ. Μόνο ο Νίκος Μαχλάς (11 γκολ τη σεζόν 1997-98) και ο Πιερ φαν Χούιντονκ (10 γκολ τη σεζόν 1999-00) είχαν βάλει περισσότερα τις πρώτες 9 αγωνιστικές.

# Για 1η φορά από το Δεκέμβριο του 2008, η Αϊντχόφεν ανατρέπει αγώνα που έχανε με δύο γκολ διαφορά. Τότε είχε επικρατήσει 4-2 της Χρόνινχεν.