16η αγ.: Νίκησε και περιμένει ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ έκανε το χρέος του απέναντι στη Χρόνινχεν, επιβλήθηκε 2-0 στην "Άμστερνταμ Αρένα" για την 16η αγωνιστική της Eredivisie και πλέον περιμένει το ντέρμπι κορυφής μεταξύ Τβέντε και Αϊντχόφεν για να μάθει την ακριβή απόστασή του από την πρωτιά.

Μετά την πρόκριση στο Europa League μεσοβδόμαδα, ο "Αίαντας" επέστρεψε στις εγχώριες διοργανώσεις, στοχεύοντας στην 5η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο προπονητής των φιλοξενουμένων, Ρόμπερτ Μάσκααντ διευκόλυνε την κατάσταση, παρατάσσοντας ένα επιθετικό σχήμα, που άφηνε κενά για τους επιτιθέμενους των γηπεδούχων. Λίγο μετά τη συμπλήρωση 20 λεπτών, ο Βίρχιλ φαν Ντάικ ανέτρεψε τον Ντερκ Μπούριχτερ εκτός περιοχής, αλλά ο διαιτητής Ρίτσαρντ Λίσφελντ καταλόγισε πέναλτι. Ο Ζιμ ντε Γιονγκ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά είδε τον Βραζιλιάνο Λουσιάνο να πιάνει το σουτ του.

Η Χρόνινχεν, όμως, δεν είχε νικήσει στο Άμστερνταμ εδώ και 18 χρόνια και οι παίκτες του Φρανκ ντε Μπουρ δεν είχαν όρεξη να γίνουν τα "μαύρα πρόβατα". Στο 42ο λεπτό ο Μπούριχτερ άνοιξε το σκορ και με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Άγιαξ κέρδισε νέο πέναλτι, κανονικό αυτήν τη φορά. Ο Λάσε Σχόνε ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0, με το οποίο ο Άγιαξ έφτασε στην τελική επικράτηση.

# Πριν την έναρξη των αναμετρήσεων, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του διαιτητή που έχασε την ζωή του από επίθεση ποδοσφαιριστών σε πρωτάθλημα νεαρών ηλικιών.