Κυπελλούχος Ολλανδίας με ανατροπή η Τβέντε

Το τρίτο Κύπελλο της ιστορίας της πανηγυρίζει η Τβέντε, η οποία επικράτησε 3-2 του Άγιαξ στην παράταση του τελικού που διεξήχθη στο "ντε Κάιπ".

Ο "Αίαντας" πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους ντε Ζέου (19') και Εμπετσίλιο (40'), όμως η ομάδα του Εντσέντε μείωσε με την εκπνοή του ημιχρόνου, χάρη σε τέρμα του Μπράμα.

Στο 56ο λεπτό, ο συνήθης ύποπτος Τέο Γιάνσεν έφερε το ματς στα ίσα, στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι δραματικά και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Όλα έδειχναν ότι Τβέντε και Άγιαξ θα έλυναν τις διαφορές τους στα πέναλτι, όμως ο Γιάνκο είχε αντίθετη άποψη, καθώς τρία λεπτά πριν από το φινάλε, έκανε το 3-2 και χάρισε το Κύπελλο στην ομάδα του Μισέλ Πρεντόμ.

Οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν και πάλι τα ξίφη τους την επόμενη εβδομάδα, αυτή τη φορά με στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος.