Κυπελλούχος ο Αγιαξ

Για δεύτερη συνεχή χρονιά, ο Αγιαξ… παρηγορείται με το κύπελλο Ολλανδίας, τη στιγμή που η Αϊντχόφεν πανηγυρίζει το πρωτάθλημα. Ο "Αίαντας" έχασε για ένα γκολ τον τίτλο στην Eredivsie, ωστόσο για ένα… πέναλτι (8-7 στα πέναλτι, 1-1 ο κανονικός αγώνας) κέρδισε τη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση του ολλανδικού ποδοσφαίρου, στον τελικό απέναντι στην Αλκμααρ.

Οι δύο ομάδες που διεκδικούσαν μέχρι την τελευταία αγωνιστική το πρωτάθλημα, διασταύρωσαν τα "ξίφη" τους στο "Ντε Κάιπ" του Ρότερνταμ, με τον Μούσα Ντέμπελε να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό για την ομάδα του Λουίς φαν Χάαλ. Ο Γιαν-Κλάας Χούντελααρ ισοφάρισε για το συγκρότημα του Χενκ Τεν Κάτε στο 51’, ενώ ο Γκάμπρι άφησε τον Αγιαξ με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του στις καθυστερήσεις.

Η παράταση δεν έφερε κάποια… λύση στο μυστήριο και έτσι χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, οι δύο ομάδες ευστόχησαν στα πρώτα επτά πέναλτι που εκτέλεσαν, ωστόσο στο όγδοο, ο Ράιαν Ντονκ είδε τον Μάαρτεν Στεκέλενμπουργκ να αποκρούει το σουτ του. Το όγδοο πέναλτι του Αγιαξ εκτέλεσε ο Εντγκαρ Ντάβιντς, ο οποίος ευστόχησε και πανηγύρισε την επιστροφή του στον "Αίαντα" με ένα τρόπαιο.