Φάση των 16: Καθάρισε νωρίς η Αϊντχόφεν

Ένα ημίωρο έφτανε για να ξεπεράσει η Αϊντχόφεν το εμπόδιο της αδύναμης Ράινσμπουργκσε Μπόις και να προκριθεί στην προημιτελική φάση του KNVB Beker. Το τελικό 0-4 τα λέει όλα...

Προτού ακόμη συμπληρωθούν πέντε λεπτά παιχνιδιού, ο Στάνισλαφ Μανόλεφ άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ και λίγες στιγμές αργότερα ο Τζορτζίνιο Βαϊνάλντουμ έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της PSV. Οι γηπεδούχοι, πάντως, δεν πτοήθηκαν και δημιούργησαν δύο ευκαιρίες (στο 15' και το 19'), αλλά τα γκολ του Τιμ Μάταβζ στο 22ο και το 27ο λεπτό, έβαλαν τέλος στη σεμνή τελετή. Στη δεύτερη περίπτωση, μάλιστα, η εκτέλεση του Σλοβένου επιθετικού ήταν εκπληκτική.

Η Ράινσμπουργκσε Μπόις είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά ο Σχετ απέκρουσε το πέναλτι του Μπόι Βάτερμαν και το δεύτερο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σημείωσαν και τέταρτο γκολ (στο 64' με τον Κέβιν Στρούτμαν), ενώ νωρίτερα είχαν σημαδέψει το δοκάρι των γηπεδούχων.

# Η Αϊντχόφεν είναι η μοναδική ομάδα που προκρίνεται για 4η σερί σεζόν στην προημιτελική φάση του KNVB Beker.