Κυπελλούχος ο Καραγκούνης, ταπείνωση για Άγιαξ

Ο Θανάσης Καραγκούνης πανηγύρισε το Κύπελλο Ολλανδίας, μετά από τον απίθανο θρίαμβο της Τσβόλε με 5-1 επί του σχεδόν βέβαιου πρωταθλητή της χώρας, Άγιαξ, στον επεισοδιακό τελικό του Ρότερνταμ.

Το παιχνίδι άρχισε με... διακοπή, αφού οι φίλαθλοι του Άγιαξ πέταξαν στον αγωνιστικό χώρο αρκετές φωτοβολίδες, όταν ο "Αίαντας" προηγήθηκε στο σκορ με τον Ρικάρντο φαν Ράιν μόλις στο 3ο λεπτό.

Αυτό που ακολούθησε δεν είχε προηγούμενο. Μέχρι το 34ο λεπτό, Ο Ράιαν Τόμας και ο Γκουγιόν Φερνάντες είχαν νικήσει από 2 φορές έκαστος τον Κένετ Φέρμεϊρ και είχαν φέρει τα πάνω κάτω για τους τύποις γηπεδούχους.

Οι φίλαθλοι της Τσβόλε στις εξέδρες του "Ντε Κάιπ", που είχαν φτάσει στην πόλη με 300 πούλμαν, έστησαν τη δική τους γιορτή στις εξέδρες.

Ο "Αίαντας" έμοιαζε αποσβολωμένος κι ένα μακρινό σουτ του Μπόγιαν Κρκιτς που χτύπησε στο δοκάρι, ήταν η μοναδική ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Μπραμ φαν Πόλεν σημείωσε το 5ο γκολ της ομάδας του με το 5ο εύστοχο σουτ στην εστία του Άγιαξ.

Οι αλλαγές του Φρανκ ντε Μπουρ δεν είχαν κανένα νόημα και ο Ολλανδός τεχνικός, λίγο πριν στεφθεί για 4η σερί χρονιά πρωταθλητής της χώρας του, απέτυχε να γίνει ο 13ος άνθρωπος που κατακτά το κύπελλο και ως παίκτης και ως προπονητής.

Αντιθέτως, ο Θανάσης Καραγκούνης μπορεί να μην αγωνίστηκε, έγινε όμως ο 4ος Έλληνας ποδοσφαιριστής που σηκώνει το KNVB Beker.