10η αγ.: Λυτρώθηκε στο φινάλε η Πόρτο

Τα γκολ των Χάμες Ροντρίγκες και Τζάκσον Μαρτίνες στα τελευταία λεπτά, η Πόρτο νίκησε την Μπράγκα στο σημαντικότερο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής και έπιασε εκ νέου την Μπενφίκα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μετά το πρώτο 20λεπτο όπου οι "δράκοι" ήταν καταιγιστικοί, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς. Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα, ωστόσο ορισμένοι οπαδοί των φιλοξενούμενων δεν το εκτίμησαν, αφού προκάλεσαν επεισόδια λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου μέρους και όλα έδειχναν ότι οι δύο αντίπαλοι θα μοιραστούν το βαθμό, ωστόσο οι Χάμες Ροντρίγκες και Τζάκσον Μαρτίνες είχαν αντίθετη άποψη.

Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα, ο Χάμες έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ντουγκλάο και ξεγέλασε τον Μπέτο, ενώ στο 93' ο Τζάκσον με δυνατό σουτ έδωσε τέλος στις λιγοστές ελπίδες των γηπεδούχων.

# Σε προσωπική υπόθεση μετέτρεψαν οι Μεγιόνγκ και Τόμας την αναμέτρηση Σετούμπαλ-Ρίο Άβε που έληξε 3-5. Ο πρώτος έβαλε και τα τρία γκολ των γηπεδούχων, ενώ ο δεύτερος τα τέσσερα από τα πέντε των φιλοξενούμενων. Έτερος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ντελ Βάλε.

# Ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ Εντίνιο σκόραρε στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Ζιλ Βισέντε και χάρισε το βαθμό στην Ακαντέμικα. Υπενθυμίζεται ότι είχε βρει δίχτυα και στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την Πλζεν πριν από τρεις ημέρες.