16η αγ.: Πρώτη γκέλα για Φερέιρα στην Σπόρτινγκ

Το σερί του Ζεσουάλδο Φερέιρα χάλασε στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας και μετά τις 3 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, τα "λιοντάρια" έμειναν στην ισοπαλία 1-1 με αντίπαλο την Γκιμαράες στο "Ζοζέ Αλβαλάδε", για την 16η αγωνιστική της Primeira Liga.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με κατοχή της μπάλας σταθερά άνω του 60% και στο 19ο λεπτό είχε και δοκάρι με τον Αντρέ Καρίγιο. Η τύχη, όμως, δεν ήταν με τη Σπόρτινγκ, η οποία έχασε αρκετές ευκαιρίες και στο 45ο λεπτό έχασε λόγω τραυματισμού και τον Καλίντ Μπουλαρούζ.

Στη θέση του Ολλανδού στόπερ πέρασε ο Πέδρο Μέντες και στο 53ο λεπτό, ο παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας, Σαντάο, έβαλε γκολ σε... λάθος εστία, δίνοντας προβάδισμα στη Βιτόρια. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Ρίκι φαν Βόλφσβινκελ, όμως όσο κι αν πίεσαν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια, δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της νίκης.