1η αγ.: Με το αριστερό η Πόρτο

Στην έδρα που πέρυσι γνώρισε τη μοναδική της ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή της Ζιλ Βισέντε, η Πόρτο έχασε δύο βαθμούς και ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στην εφετινή 1 Liga.

Στο πρώτο ημίχρονο οι πρωταθλητές κυριάρχησαν, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες. Οι πιο επικίνδυνοι παίκτες τους ήταν οι Χουλκ και Λούτσο, ενώ στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι ήταν ανύπαρκτοι στο επιθετικό κομμάτι.

Ίδια ήταν η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου. Η Πόρτο είχε τον έλεγχο του κέντρου και έχασε καλές ευκαιρίες με τους Χουλκ, Λούτσο και Μαρτίνες, αλλά ο Αντριάνο τους είπε "όχι", χαρίζοντας στην ομάδα του έναν πολύτιμο βαθμό.

Την πεπατημένη των "μεγάλων" της Πορτογαλίας ακολούθησε και η Σπόρτινγκ. Μετά το ισόπαλο 2-2 στο ντέρμπι Μπενφίκα-Μπράγκα και την ισοπαλία της Πόρτο με τη Ζιλ Βισέντε, η ομάδα της Λισαβόνας αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ με την Γκιμαράες και έχασε την ευκαιρία να κερδίσει έδαφος.