4η αγ.: Λυτρώθηκε στο φινάλε η Μπενφίκα

Σε μία αναμέτρηση με πολλά γκολ, εκ των οποίων τα τρία με πέναλτι και μία αποβολή, η Μπενφίκα έσωσε την παρτίδα, ισοφαρίζοντας 2-2 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Ακαδέμικα.

Η ομάδα του Πέδρο Εμάνουελ άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Μακελελέ από τον Μάξι και εκτέλεσε ο Σισέ. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι "αετοί" προσπάθησαν να απαντήσουν με πολλούς τρόπους, όμως, ο Ρικάρντο τους σταμάτησε.

Η ισοφάριση της Μπενφίκα έμελλε να επιτευχθεί πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο ευρισκόμενος εντός περιοχής Γκάλο απέκρουσε με το χέρι την προσπάθεια του Καρντόσο, με συνέπεια να αποβληθεί και ο τελευταίος έφερε το ματς στα ίσα από τα έντεκα βήματα.

Ο χορός των πέναλτι συνεχίστηκε στο 70ό λεπτό με εκτελεστή και σκόρερ τον Εντουάρντο, ενώ το μοναδικό γκολ που δεν σημειώθηκε από την άσπρη βούλα προήλθε από το δεξί πόδι του Λίμα στο 86' και ήταν εξαιρετικό.