8η αγ.: Στα χνάρια της Πόρτο η Μπενφίκα

Μία ημέρα μετά την άνετη νίκη της Πόρτο επί της Μαρίτιμο, η Μπενφίκα επικράτησε εξίσου άνετα της Γκιμαράες με 3-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή της 1 Liga. Από 20 βαθμούς έχουν οι εν λόγω ομάδες, ενώ η Μπράγκα έπεται με 17.

Η Μπενφίκα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, αλλά χρειάστηκε να περάσουν 37 λεπτά για να πάρει το προβάδισμα απέναντι σε μία σκληροτράχηλη ομάδα. Έπειτα από ωραία σέντρα του Γιον, ο συνήθης Καρντόσο νίκησε τον Ντάγκλας και έκανε το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα ο Κάρλος Μάρτινς τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Αντρέ Γκόμες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα γκολ και πάλι από πλευράς γηπεδούχων. Ο Άντι ανέτρεψε εντός περιοχής τον Σάλβιο και ο Καρντόσο διπλασίασε τα τέρματα των "αετών" από το σημείο του πέναλτι. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 67ο λεπτό, όταν ο Λίμα έκανε το 3-0 με τεχνικό σουτ.

Όλα έδειχναν ότι τα τελευταία λεπτά του αγώνα θα κυλήσουν αθόρυβα, αλλά στο 80ό λεπτό ο Αντρέ Γκόμες αποβλήθηκε βλακωδώς επειδή υπέπεσε σκληρό μαρκάρισμα εις βάρος του Ολίμπιο. Είναι δεδομένο ότι ο Ζέσους θα τα ψάλλει στο νεαρό μέσο...