3η αγ.: Ανατροπή η Πόρτο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάμες Ροντρίγκες ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 36', έβαλε ένα υπέροχο γκολ και έδωσε μία εξίσου ωραία ασίστ, η Πόρτο επικράτησε 3-2 της Ολιανένσε στο "José Arcanjo", φτάνοντας τους 7 βαθμούς.

Οι πρωταθλητές κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μετά από μία αντεπίθεση των γηπεδούχων όμως, ο Αμπντί με πλασέ πέρασε την μπάλα από τη... μύτη της βελόνας και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Βλέποντας πως οι παίκτες του έχουν επηρεαστεί από το γκολ, ο Βίτορ Περέιρα αντικατέστησε τον Ατσού με τον Χάμες Ροντρίγκες και δεν άργησε να δικαιωθεί. Δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους και μετά από απόκρουση του Ρικάρντο, ο Κολομβιανός άσος με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ ισοφάρισε.

Στο δεύτερο μέρος οι "δράκοι" μπήκαν για να καθαρίσουν το ματς και τα κατάφεραν. Ο Τζάκσον με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Μαρτίνες, μετά από εξαιρετική κάθετη του Ροντρίγκες, απέφυγε τον Ρικάρντο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 71ο λεπτό ο Χουλκ με μία εξαιρετική προσποίηση και ένα τρομερό σουτ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Πόρτο προς απογοήτευση του Σέρζιο Κονσεϊσάο, ο οποίος είδε την ομάδα του να συντηρεί την κακή παράδοση απέναντι στους "δράκους" (τελευταία νίκη το 1974).

Το γκολ του Ταρζίνο στο 85ο λεπτό μετέφερε άγχος στους φιλοξενούμενους, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και οι τελευταίοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.