16η αγ.: Καθάρισε νωρίς η Πόρτο

Η Πόρτο ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της Ζιλ Βισέντε (5-0) και επανήλθε στην κορυφή της 1 Liga. Αυτή ήταν η 9η εντός έδρας νίκη των πρωταθλητών σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το γεγονός ότι η Πόρτο είχε σχεδόν 85% κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο αντικατοπτρίζει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων. Το παιχνίδι κρίθηκε από νωρίς, αφού στο 4ο λεπτό ο Ντανίλο εξέθεσε την άμυνα της Ζιλ Βισέντε και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 11ο ο Βίτορ Βίνια έβαλε αυτογκόλ.

Ο Πάουλο Άλβες έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, αντικαθιστώντας τον Βίνια με τον Βαλντίνιο, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποφύγει τη μοίρα του.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Στίβεν Ντεφούρ απέφυγε τον Έντερ και νίκησε τον Αντριάνο στην κλειστή του γωνία, ενώ το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ έβαλαν και οι Σιλβέστρ Βαρέλα (με κοντινή κεφαλιά), Τζάκσον Μαρτίνες (με εν κινήσει πλασέ).

# Υπό το βλέμμα του Λεονάρντο Ζαρντίμ πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση του "Ντραγκάο".

# Με 10 παίκτες τελείωσε το ματς η Ζιλ Βισέντε λόγω αποβολής του Κλαούντιο στο 62ο λεπτό (μάρκαρε αντικανονικά από πίσω τον Ζοάο Μουτίνιο).