19η αγ.: Ξεπέρασε το σοκ η Πόρτο

Πέντε ημέρες μετά την αναπάντεχη εντός έδρας απώλεια με την Ολιανένσε, η Πόρτο επέστρεψε στις επιτυχίες, αφού επικράτησε 2-0 της Μπέιρα Μαρ στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής.

Με ένα δυνατό συρτό σουτ του Κριστιάν Ατσού στο 33ο λεπτό, η πολύ καλή Πόρτο του πρώτου ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα επί της Μπέιρα Μαρ, η οποία απείλησε μόνο με τον Γιαζάλντε Γκόμες στις αντεπιθέσεις. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Γκανέζου εξτρέμ με τη φανέλα των πρωταθλητών.

Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα είχε τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να απειλήσουν με αξιώσεις. Στο 73ο λεπτό, μάλιστα, ο Τζάκσον Μαρτίνες έκανε το 2-0 με ωραία προσπάθεια, έφτασε τα 20 γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα και εξασφάλισε τη νίκη για την Πόρτο.

# Το τελευταίο γκολ του Κρίστιαν Άτσου στην 1 Liga είχε σημειωθεί τη 12η Μαΐου και, μάλιστα, επί της... Πόρτο. Τότε αγωνιζόταν ως δανεικός στη Ρίο Άβε και η ομάδα του είχε ηττηθεί 5-2.

# Στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης αποβλήθηκε ο Ελιακίμ Μανγκαλά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.