2η αγ.: Οδηγεί την Πόρτο ο Χουλκ

Από το σημείο που σταμάτησε πέρυσι συνεχίζει εφέτος η Πόρτο, η οποία χάρη στο 3-1 επί της Ζιλ Βισέντε διπλασίασε τις νίκες της στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Οι "δράκοι" έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βιλέλα. Μέχρι το 20' ωστόσο είχαν ήδη ανατρέψει την κατάσταση. Ο Χουλκ ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στο 11', ενώ ο Σαπουνάρου στο 17' έκανε το 2-1 για την ομάδα του Βίτορ Περέιρα.

Με το ισχνό αυτό προβάδισμα η Πόρτο έμεινε μέχρι το 51' όταν πάλι ο Χουλκ, αυτή τη φορά με εκτέλεση φάουλ, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του και τρίτο εφετινό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το Σάββατο η Μπενφίκα δυσκολεύτηκε κόντρα στη Φεϊρένσε αλλά τελικά βρήκε το δρόμο προς τη νίκη (3-1) πετυχαίνοντας δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο. Την Κυριακή η Μπράγκα έμεινε άσφαιρη στο πρώτο μέρος κόντρα στη Μαρίτιμο, αλλά σκόραρε δύο φορές στην επανάληψη και έτσι έφτασε στη νίκη με 2-0.