Φάση των 16: Προβάδισμα πρόκρισης η Μπράγκα

H ανόητη αποβολή του Κάστρο στο 72ο λεπτό έδωσε στην Μπράγκα τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του πορτογαλικού Κυπέλλου. Η Πόρτο προηγήθηκε, αλλά οι γηπεδούχοι επικράτησαν 2-1.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν συντηρητικό ποδόσφαιρο και περιοριζόμενες στο χώρο του κέντρου, δεν ήταν δυνατό να γίνουν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Παρόλα αυτά η Πόρτο άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με κεφαλιά του προωθημένου Μανγκαλά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χάμες Ροντρίγκες.

Η είσοδος του Ρούμπεν Μίκαελ στο 61ο λεπτό έκανε πιο επιθετική την Μπράγκα και όταν η ομάδα του Περέιρα έμεινε με 10 παίκτες στο 72ο λεπτό εξαιτίας της ανόητης αποβολής του Κάστρο, άρχισε να εντείνει την πίεσή της προς τα καρέ του Φαμπιάνο.

Ως εκ τούτου η σπουδαία ανατροπή επετεύχθη και μάλιστα σε ένα εξάλεπτο. Στο 74', μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ντανίλο έβαλε αυτογκόλ, ενώ στο 80' ο Έντερ έγινε αποδέκτης μιας μπαλιάς του Μοσορό και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16 (πρώτοι αγώνες)

Μπράγκα - Πόρτο 2-1

(74' αυτ. Ντανίλο, 80' Έντερ / 13' Μανγκαλά)

Ακαντέμικα - Τουριζένσε 3-0