Taça da Liga: Πέρασαν Πόρτο και Μπενφίκα

Με γκολ του Ζοάο Μουτίνιο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, η Πόρτο επικράτησε 1-0 της Βιτόρια Σετούμπαλ και πέρασε στην ημιτελική φάση του Taça da Liga. Πολύ πιο δύσκολη ήταν η νίκη-πρόκριση της Μπενφίκα επί της Ακαντέμικα με 3-2.

Στο πρώτο ημίχρονο οι "δράκοι" είχαν 70% κατοχή μπάλας και 11 τελικές προσπάθειες (τρεις είχαν οι φιλοξενούμενοι), όμως, το τέμπο ήταν αργό και το θέαμα φτωχό. Εν τέλει ο Νέλσον Πεντρόσο ανέτρεψε εντός περιοχής τον Σεμπά και ο Μουτίνιο χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ο Πάβελ Κίεστσεκ φρόντισε να κρατήσει στο παιχνίδι τη Βιτόρια, ωστόσο το... κακό είχε ήδη γίνει και η ομάδα του έμεινε εκτός Λιγκ Καπ. Αντίθετα, η Πόρτο προκρίθηκε στην ημιτελική φάση όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρίο Άβε.

Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του θεσμού πέρασε και η... μόνιμη κάτοχος Μπενφίκα, η οποία βγήκε νικήτρια στο χορταστικό παιχνίδι με την Ακαντέμικα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-1 με τα γκολ των Μακελελέ και Κάρλος Σαλέιρο (ο Λίμα είχε ανοίξει το σκορ), όμως, οι "αετοί" έφτασαν στο τελικό 3-2 με τους Λίμα και Άλαν Κάρντετς.