Περίπατος της Χαρτς στον τελικό

Το Εδιμβούργο μπορεί να καμάρωνε για την παρουσία δύο ομάδων της στον τελικό του Κυπέλλου μετά από 116 χρόνια, ωστόσο το τοπικό ντέρμπι μεταξύ της Χαρτς και της Χιμπέρνιαν μόνο ντέρμπι δεν ήταν.

Οι "καρδιές" επιβλήθηκαν με 5-1 και κατέκτησαν το 8ο Κύπελλο της ιστορίας τους στο "Χάμπντεν Παρκ" της Γλασκώβης, παρουσία 50.000 θεατών.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκρέιντζερ στο 14', επικράτησε σύγχυση στα καρέ της Χιμπέρνιαν και ο Ντάρεν Μπαρ από κοντά άνοιξε το σκορ. Δεκατρία λεπτά αργότερα οι τυπικά γηπεδούχοι πούλησαν φθηνά την μπάλα και ο τελικός αποδέκτης της (Σκάτσελ) έκανε το 2-0.

Η "Χιμπς" ξαναμπήκε στο ματς με τη συμπλήρωση 41 λεπτών παιχνιδιού, όταν μετά από "φαρμακερή" σέντρα του Σοάρες, ο ΜακΠέικ μείωσε με σουτ, αλλά με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος της Χαρτς.

Ο Κουγιάμπι έσπρωξε τον Σούσο εντός περιοχής, με αποτέλεσμα να αποβληθεί (δεύτερη κίτρινη) και ο Γκρέινγκερ δεν λάθεψε από το σημείο του πέναλτι. Τρία λεπτά αργότερα (στο 50') ο ΜακΓκόουαν έκανε το 4-1 με κοντινή προσπάθεια και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο πάλαι ποτέ άσος του Παναθηναϊκού, Ρούντολφ Σκάτσελ, ένα τέταρτο πριν από το φινάλε. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τσέχος μεσοεπιθετικός είχε σκοράρει και στον τελικό του 2006 με την Γκρέτνα (η Χαρτς είχε επικρατήσει στα πέναλτι).