Κυπελλούχος η Βαλένθια (video)

Το έβδομο κύπελλο Ισπανίαςτης ιστορίας της πανηγυρίζει η Βαλένθια, μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Χετάφε στον τελικό του "Βιθέντε Καλντερόν". Πιο αποτελεσματικοί οι Λεβαντίνοι του Ρόναλντ Κούμαν, που με αυτόν τον τρόπο διασκεδάζουν κάπως τις εντυπώσεις από μία αποτυχημένη χρονιά, εξασφαλίζοντας παράλληλα "εισιτήριο" για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Η Βαλένθια μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι κι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον άνθρωπο που έχει ηγηθεί της πορείας της στο κύπελλο, τον Μάτα. Ο νεαρός Ισπανός με κεφαλιά μετά από σέντρα του Νταβίντ Σίλβα έδωσε προβάδισμα στις "νυχτερίδες", που το διπλασίασαν με τον Αλέξις λίγο αργότερα. Στο 11ο λεπτό, μετά από κόρνερ, ο αμυντικός των Λεβαντίνων έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Οσκαρ Ουστάρι, κάνοντας το 2-0.

Το σκορ αυτό αποτέλεσε σημαντική παρακαταθήκη για την συνέχεια, με την Χετάφε να αργεί να αντιδράσει. Μία κεφαλιά στο Εστέμπαν Γκρανέρο στο 24’ ήταν η πρώτη καλή στιγμή της και η δεύτερη ήταν το γκολ με το οποίο μείωσε το σκορ. Στο 45ο λεπτό ο Κόσμιν Κόντρα ανατράπηκε στην περιοχή από τον Εμιλιάνο Μορέτι και ο Γκρανέρο ευστόχησε από τα έντεκα μέτρα, δίνοντας ελπίδες στους Μαδριλένους.

Στο δεύτερο μέρος ο Νταβίντ Βίγια είχε δύο καλές στιγμές για να "κλειδώσει" το αποτέλεσμα, αλλά από δεξιά στο 52’ βρήκε αντίπαλο την αστοχία και από αριστερά στο 54’ τον Ουστάρι. Η απάντηση της ομάδας του Μίκαελ Λάουντρουπ ήταν ένα μακρινό σουτ του Γκρανέρο στο 60ό λεπτό που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Τίμο Χίλντεμπραντ. Ο Γερμανός τερματοφύλακας κλήθηκε να επέμβει στο 70’ σε κεφαλιά του Ρούμπεν ντε λα Ρεδ και στο 81’ σε νέα κεφαλιά του Μπραούλιο.

Από τη στιγμή που η Χετάφε δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, επαληθεύτηκε ακόμα μία φορά ο άτυπος νόμος του ποδοσφαίρου, με τον Φερνάντο Μοριέντες να σκοράρει στο 86’ και ουσιαστικά να διασφαλίζει το τρόπαιο για την Βαλένθια. Τα πολλά νεύρα των Μαδριλένων ύστερα και από την νέα αποτυχία μετά τον αποκλεισμό από την Μπάγερν Μονάχου στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ έφεραν νεύρα και την αποβολή του Φάμπιο Τσελεστίνι στις καθυστερήσεις.

Βαλένθια: Χίλντεμπραντ, Μιγκέλ, Αλμπιόλ (58’ Κανέιρα), Αλέξις, Μορέτι (67’ Εντου), Μπαράχα, Μαρτσένα, Αριθμέντι, Σίλβα, Μάτα, Βίγια (76’ Μοριέντες)

Χετάφε: Ουστάρι, Κορτές, Κάτα Ντίαζ, Τένα (77’ Μπραούλιο), Λιχτ, Κόντρα (56’ Ερνάντεθ), ντε λα Ρεδ, Τσελεστίνι, Γκρανέρο, Αλμπίν, Μανού