Θρίαμβος και κύπελλο για Μπαρτσελόνα (vids)

Η συλλογή τροπαίων από την Μπαρτσελόνα άρχισε από το "Μεστάγια" της Βαλένθια. Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 4-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο (και 25 στο θεσμό, ως πολυνίκης ομάδα) μιας απόλυτα επιτυχημένης σεζόν, κάνοντας επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο.

Το παιχνίδι πήρε αμέσως "φωτιά" με τους Βάσκους να έχουν τις πρώτες καλές στιγμές και στο 9’ να ανοίγουν το σκορ με τον Γκαΐθκα Τοκέρο. Οι εκδηλωτικοί φίλοι τους στις εξέδρες ξέσπασαν και η Μπαρτσελόνα για ένα διάστημα έδειχνε "μουδιασμένη" και άργησε να αντιδράσει. Η ομάδα του Χοακίν Καπαρός έδωσε χώρο στους Καταλανούς και αυτοί δεν άργησαν να τον εκμεταλλευτούν.

Ενα εκπληκτικό σόλο του Γιάγια Τουρέ και ένα ακόμα πιο όμορφο χαμηλό σουτ στο 31’ άνοιξε το δρόμο για τους "μπλαουγκράνα", οι οποίοι, όμως, τουλάχιστον στο πρώτο μέρος, δεν ήταν όσο αποτελεσματικοί θα ήθελαν. Το κέντρο δεν λειτουργούσε με τον συνήθη "αυτόματο πιλότο" λόγω και της απουσίας του Αντρές Ινιέστα, την ώρα που η Αθλέτικ με τον Τοκέρο και τον Φερνάντο Γιορέντε να κρατούν σε εγρήγορση την ασύνδετη άμυνα των Καταλανών (Τουρέ στόπερ, δεξί μπακ ο Κάρλες Πουγιόλ ως... προπόνηση για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ).

Στο δεύτερο μέρος οι τύποις φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση κύπελλο από νωρίς. Κάποιες ευκαιρίες βρήκαν απέναντί τους τον Γκόρκα Ιραϊθόθ ή την αστοχία, αλλά στο 55’ ο Λιονέλ Μέσι έκανε αισθητή την παρουσία του δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Τρία λεπτά αργότερα, ένα εκπληκτικό πλασέ του Μπόγιαν Κρκιτς σε αντεπίθεση έκανε το 3-1 και στο 64’ το φανταστικό φάουλ του Τσάβι "καθάρισε" το παιχνίδι.

Τα υπόλοιπα λεπτά πήραν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Καταλανούς να παραμένουν στο προσκήνιο και να κυνηγούν κι άλλο γκολ, ώστε να διευρύνουν τον θρίαμβό τους. Η επιπολαιότητα στην τελική επιλογή και ορισμένες καθοριστικές επεμβάσεις του Αϊτορ Οθιο κράτησαν τον δείκτη του σκορ σε αυτά τα επίπεδα, την ώρα που ο Μαρκέλ Σουσαέτα (είχε περάσει στον αγώνα όταν όλα ήταν ανοικτά) έψαχνε ένα γκολ ώστε να "γλυκάνει" τους φίλους της ομάδας του που είχαν αρχίσει να αποδοκιμάζουν. Δεν το βρήκε και το 4-1 έστεψε κυπελλούχο Ισπανίας την Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά μετά από έντεκα χρόνια.

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Οθιο, Αμορεμπιέτα, Κοϊκίλι, Ετσεμπερία, Μαρτίνεθ, Γέστε, Λόπεθ (58’ Σουσαέτα), Γιορέντε, Τοκέρο (61’ Βέλεθ)

Μπαρτσελόνα: Πίντο, Αλβες, Τουρέ (89' Σιλβίνιο), Πικέ, Πουγιόλ, Μπουσκέτς, Τσάβι (88' Πέδρο), Κεϊτά, Μέσι, Κρκιτς (85' Χλεμπ), Ετό

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 1-4