Τροπαιούχος με θρίαμβο η Εσπανιόλ

H Eσπανιόλ κατάφερε να φθάσει στο 4ο κύπελλο Ισπανίας της ιστορίας της, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-1 της Σαραγόσα, στον τελικό που έλαβε χώρα στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" της Μαδρίτης. Όντας εξαιρετικά αποτελεσματικοί οι Καταλανοί εξασφάλισαν το εισιτήριο για το ΟΥΕΦΑ, σε αντίθεση με τους Αραγόνιους που δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν την προ διετίας επιτυχία τους.

Oι Καταλανοί ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα με την έναρξη της αναμέτρησης. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ταμούδο βρέθηκε σε καλή θέση και δεν έχασε την ευκαιρία να νικήσει από κοντά τον Θέσαρ.

H απάντηση των Αραγόνιων ήρθε στο 28' της αναμέτρησης με τον Οσκαρ να σεντράρει και τον Εβέρτον να χτυπάει...από αέρος και παρά το μικρό δέμας του να υπερτερεί της αντίπαλης άμυνας και να ισοφαρίζει το παιχνίδι σε 1-1.

Παρ' αυτα και πάλι οι Καταλανοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και μάλιστα τέσσερα λεπτά μετά. Ο Ταμούδο βγήκε στην κόντρα και παρά το ότι ο Λουίς Γκαρσία ήταν ο μόνος παίκτης της Εσπανιόλ στην αντίπαλη περιοχή, νίκησε την αντίπαλη άμυνα και με κεφαλιά έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1.

Λίγες ώρες πριν τον αγώνατοπικός βραζιλιάνικος σταθμός μετέδωσε είδησηπου ήθελε τη μητέρα του Εβέρτον και άλλα επτά άτομα να έχουν πέσει θύμα απαγωγής τριών αγνώστων, οι οποίοι τους μετέφεραν σε ένα σπίτι στα βόρεια του Σάο Πάολο, με την αστυνομία να επεμβαίνει και να τους απελευθερώνει. Κάτι τέτοιο διαψεύστηκε κατηγορηματικά από τον επιθετικό της Σαραγόσα, που σκόραρε, αλλά δεν έφθανε στην ομάδα του.

H πίεση της Σαραγόσα στην επανάληψη είχε ως αποτέλεσμα αρκετές καλές φάσεις. Δυστυχώς για τους Αραγόνιους καμία απ' αυτές δεν είχε αποτέλεσμα, σε αντίθεση με την πρώτη καλή της Εσπανιόλ. Ο Κορομίνας έφυγε μόνος από αριστέρα και την κατάλληλη στιγμή νίκησε τον Θέσαρ, για να κάνει το 3-1 (71').

Oι όποιες σκέψεις των παικτών του Μουνιόθ για ανατροπή σταμάτησαν στο 73'. Με τα νεύρα να τον έχουν κυριέψει ο τερματοφύλακας Θέσαρ επέστρεψε αντικείμενο που του έριξε η εξέδρα των Καταλανών και αποβλήθηκε, αφού είχε ήδη μία κίτρινη κάρτα.

To πάρτι των παικτών της Εσπανιόλ έλαβε τέλος στο 86' όταν ο Λουίς Γκαρσία νίκησε με μακρινό σουτ τον Βαλμπουένα και ολοκλήρωσε το θρίαμβο της ομάδας του Μιγκέλ Ανχελ Λοτίνα.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Καμενί, Νταβίντ Γκαρσία, Λόπο, Χάρκε, Ζαμπαλέτα, Φρέντσον (62΄ Μόισες), Κόστα, Ιτο (61΄ Κορομίνας), Ντε Λα Πένια, Ταμούδο (76΄ Παντιάνι), Λουίς Γκαρσία

ΣΑΡΑΓΟΣΑ: Θέσαρ, Τολέδο (75΄ Βαλμπουένα), Γκ. Μιλίτο, Αλβάρο, Πόντζιο, Οσκαρ (51΄ Σάβιο), Θελάδες (66΄ Μοβίγια), Θαπατέρ, Κάνι, Ντ. Μιλίτο, Εβέρτον