Αθλέτικ Μπιλμπάο - Μπαρτσελόνα 0-3

Παίζοντας "διαστημικό" ποδόσφαιρο στα πρώτα 25 λεπτά, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο και κατέκτησε το 26ο Κύπελλο της ιστορίας της στο κύκνειο άσμα του Πεπ Γουαρδιόλα στον πάγκο των "μπλαουγκράνα". Δικαίως φωνάζουν οι Βάσκοι για τον μη καταλογισμό πέναλτι και αποβολής του Πικέ στο 28ο λεπτό.

Barcelona's team celebrates with the Spanish King's Cup trophy after winning their final against Athletic Bilbao at the Vicente Calderon stadium in Madrid, May 25, 2012. REUTERS/Felix Ordonez (SPAIN - Tags: SPORT SOCCER) REUTERS

Ο τεχνικός των -τυπικά- γηπεδούχων Μαρσέλο Μπιέλσα προτίμησε να αφήσει εκτός αρχικού σχήματος τον Άντερ Ερέρα και να προωθήσει το Χάβι Μαρτίνεθ στη φυσική θέση του, επιλέγοντας μία ιδιαίτερα επιθετική ομάδα. Τελικά το πλήρωσε...

Από την άλλη πλευρά ο Πεπ Γουαρδιόλα χρησιμοποίησε τον βασικό του τερματοφύλακα στους αγώνες Κυπέλλου (Χοσέ Πίντο), δίνοντας του την ευκαιρία να γίνει ο δεύτερος γηραιότερος γκολκίπερ στην ιστορία των τελικών. Εξάλλου, ο Μάρτιν Μοντόγια αντικατέστησε τον τραυματία Ντάνι Άλβες και ο Χαβιέρ Μαστσεράνο τον Κάρλες Πουγιόλ.

Η καταλανική ομάδα πραγματοποίησε οκτώ τελικές προσπάθειες στα πρώτα 27 λεπτά, τρεις εκ των οποίων κατέληξαν στα δίχτυα του Ιραϊθόθ, ο οποίος φέρει ευθύνη στο πρώτο και το τρίτο γκολ των αντιπάλων του.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Πέδρο εκμεταλλεύθηκε τη σύγχυση στα καρέ της Αθλέτικ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσάβι και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ. Δεκαεπτά λεπτά αργότερα, ο Ινιέστα έβγαλε μία "μαγική" ασίστ στον Μέσι κι εκείνος εκτέλεσε τον Ιραϊθόθ από πολύ πλάγια θέση, φτάνοντας τα 73 γκολ στα 60 φετινά ματς που έδωσε. Η βασκική άμυνα εκτέθηκε εκ νέου στο 25ο λεπτό, όταν ο αμαρκάριστος Πέδρο με μακρινό πλασέ νίκησε τον Ιραϊθόθ που δεν είχε το καλύτερο οπτικό πεδίο.

Η φάση του αγώνα, πάντως, έγινε στο 28ο λεπτό. Ο ευρισκόμενος εντός αντίπαλης περιοχής Φερνάντο Γιορέντε κέρδισε την κόντρα με τον Πικέ, ο οποίος τράβηξε από τη φανέλα τον Βάσκο, αλλά ο Νταβίδ Μπορμπαλάν δεν απέβαλε τον αμυντικό της Μπαρτσελόνα και φυσικά δεν καταλόγισε πέναλτι.

Στη συνέχεια η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα ισορρόπησε το παιχνίδι και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή του 52ου λεπτού, όπου ο Ιμπάι προτίμησε να "κρεμάσει" αντί να πλασάρει τον Πίντο.

Το τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης δεν ήταν παρά μια τυπική διαδικασία, αφού οι παίκτες της Αθλέτικ εγκατέλειψαν την προσπάθεια, ενώ εκείνοι της Μπαρτσελόνα απείλησαν μόνο με μερικές αντεπιθέσεις.

Η ιστορία έγραψε ότι ο Πεπ Γουαρδιόλα αποχώρησε από τον πάγκο των "μπλαουγκράνα" με 14 στους 19 τίτλους (έχασε 2 Champions League, 2 κύπελλα Ισπανίας και 1 πρωτάθλημα).