Φάση των 32: Κλείδωσε την πρόκριση η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης σκέφτεται από την Τετάρτη την επόμενη φάση του Copa del Rey, καθώς επικράτησε 4-1 της Αλκογιάνο στο "Κογιάο". Σκόραρε για πρώτη φορά στη διοργάνωση ο Κακά.

Η "βασίλισσα" προηγήθηκε στο 21' με κοντινή κεφαλιά του Μπενζεμά και διπλασίασε τα τέρματά της ένα τέταρτο αργότερα με διαγώνιο σουτ του Κακά, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά στη διοργάνωση.

Έπειτα από ορισμένες ευκαιρίες της Αλκογιάνο, ο Χοσέ Ροντρίγκεθ έκανε το 3-0 με αριστοτεχνικό πλασέ στο 67', ενώ το γκολ της παρηγοριάς για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 77' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάρα. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μπενζεμά στο 88ο λεπτό.

Το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή τους στους "16" του Copa Del Rey έκαναν Ατλέτικο Μαδρίτης και Μάλαγα. Οι Μαδριλένοι δεν αντιμετώπισαν σημαντικά προβλήματα στην έδρα της Ρεάλ Χαέν την οποία και υπέταξαν με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο αντικαταστάτης του Φαλκάο στο κέντρο της επίθεσης Ντιέγο Κόστα στο 27' και ενώ δύο λεπτά πριν οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τόρες. Το 2-0 έκανε ο Αντριάν στο 62' και το τελικό 3-0 ο Ραουλ Γκαρθία.

Στην έδρα της Καθερένιο η Μάλαγα προηγήθηκε γρήγορα 2-0 με τέρματα των Ονιέγου και Κρουζ για να απαντήσουν οι οικοδεσπότες με γκολ των Χαράιθ και Τσάπι. Η Μάλαγα αντεπιτέθηκε και έφτασε στην επιτυχία αφού ο Ντούντα διαμόρφωσε το 3-2 και ο Κρουζ το 4-2. Το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Εστέβε.

Η Σαραγόσα επικράτησε με 1-0 της Γρανάδα με σκόρερ τον Αράντα ενώ η Αλμερία νίκησε με το καθαρό 2-0 τη Θέλτα (τα γκολ ο Ζονγκό και ο Μολινέρο).

Δείτε τι έγινε στα παιχνίδια της Τρίτης

* Οι αγώνες είναι διπλοί και οι επαναληπτικοί είναι προγραμματισμένοι για τις 28 Νοεμβρίου.