Φάση των 32: Με Τόμας στους "16" η Ατλέτικο

Με τον Τόμας Παρτέι να πετυχαίνει το πρώτο γκολ σε επίσημο παιχνίδι με τη φανέλα της Ατλέτικο, οι μαδριλένοι έκαμψαν την αντίδραση της μαχητικής Ρέους και πήραν την πρόκριση για τους "16" του Copa del Rey.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Copa del Rey, επικρατώντας με 1-0 της Ρέους στο "Βιθέντε Καλδερόν" (1-2 η πρώτη αναμέτρηση). Οι "ροχιμπλάνκος" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού κι έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τον Φερνάντο Τόρες, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον εντυπωσιακό Μπαντία. Τελικά, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53' ο Γκανέζος άσος, Τόμας Παρτέι έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" κι έδωσε το προβάδισμά και παράλληλα τη νίκη στην ομάδα του. Αυτό ήταν το το πρώτο επίσημο γκολ για τον 22χρονο αμυντικό χαφ με τη φανέλα της Ατλέτικο σε 4 συμμετοχές.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-2-3-1): Μογιά, Χέσους Γκάμεθ, Σάβιτς, Ερναντέζ, Σικέιρα, Σαούλ Νίγκεθ, Κόκε (61' Φερέιρα-Καράσκο), Όλιβερ Τόρες, Τομάς, Φερνάντο Τόρες, Κορέα (84' Γκάμπι).

Ρέους(4-5-1): Μπαντία, Μαρτίνεθ, Όλμο, Μογιάνο, Ελιζέου, Κολοράντο, Βίτορ (79' Ροντρίγκες), Φολτς, Ρίκο (61' Ρίκο), Έντγκαρ (72' Καρμπία), Ρικάρντο Βαζ.