Προημιτελικά: Μισή πρόκριση η Ρεάλ, ρεκόρ ο Κασίγιας

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρατάχθηκε με όλο το δυναμικό της και μπορεί ο Κριστιάνο Ρονάλντο να μην κατάφερε να σκοράρει, ο Καρίμ Μπενζεμά, όμως, έβγαλε το φίδι από την τρύπα του "Κορνεγιά ελ Πρατ" και οδήγησε τους "μερένγκες" σε νίκη 1-0 επί της Εσπανιόλ για τον πρώτο προημιτελικό του Copa del Rey.

Ο Γάλλος επιθετικός βρήκε δίχτυα στο 25ο λεπτό σε ένα παιχνίδι με επιθέσεις και ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες και τον Ρονάλντο να χλευάζεται από όλο το κοινό του γηπέδου, όταν δεν κατάφερε να πετύχει την μπάλα σε προσπάθεια να κάνει "ψαλιδάκι".

Πρωταγωνιστής της συνάντησης, πάντως, ήταν ο... αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Ρεάλ, Ίκερ Κασίγιας, ο οποίος χρειαζόταν να κρατήσει το μηδέν για 16 λεπτά, ώστε να ισοφαρίσει το προσωπικό ρεκόρ απαραβίαστης εστίας που είχε σημειώσει στις 27 Νοεμβρίου απέναντι στη Γαλατάσαραϊ. Από τα 502 λεπτά, το ρεκόρ διευρύνθηκε, αφού ο αρχηγός των "μερένγκες" δεν δέχθηκε γκολ στις ευκαιρίες του Σέρχιο Γκαρθία και έστειλε τη Ρεάλ στο "Μερναμπέου" με προβάδισμα πρόκρισης.

Η σύνθεση της Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κασίγιας, Αρμπελόα, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Ντι Μαρία (72' Αλόνσο), Ιγιαραμέντι, Μόντριτς, Μπέιλ (90' Χεσέ), Μπενζεμά (76' Ίσκο), Ρονάλντο

# Στην 21η μέρα του χρόνου, στην 21η μέρα και στο 21ο λεπτό, οι φίλοι της Εσπανιόλ, όπως συνηθίζουν, χειροκρότησαν τον αδικοχαμένο Ντάνι Χάρκε, ο οποίος φορούσε τη φανέλα με το νούμερο 21.

2. Εσπανιόλ ή Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης ή Αθλέτικ Μπιλμπάο

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Φεβρουαρίου κι οι επαναληπτικοί στις 12 Φεβρουαρίου.