16 αγ.: Η Ατλέτικο ξέσπασε στο Μπιλμπάο, "καθάρισε" η Βιγιαρεάλ (VIDEO)

Με χατ τρικ του Αντουάν Γκριεζμάν, η Ατλέτικο Μαδρίτης διέλυσε μέσα σε ένα ημίχρονο την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 4-1 στο "Σαν Μαμές" και συνεχίζει σε τροχιά τίτλου μετά από 16 αγωνιστικές στην Primera Division. Καλοβλέπει το Champions League η Βιγιαρεάλ, 3-0 τη Λα Κορούνια.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο... θύμωσε την Ατλέτικο Μαδρίτης και ο Αντουάν Γκριεζμάν την "τιμώρησε" με χατ τρικ στη νίκη των πρωταθλητών Ισπανίας με 4-1 μέσα στο "Σαν Μαμές". Οι Βάσκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο 1ο ημίχρονο, προηγήθηκαν με τον Μικέλ Ρίκο στο 17ο λεπτό με μία... αγαπημένη μέθοδο των "ροχιμπλάνκος" (στημένη φάση) και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους καλά καλά ούτε να κάνει κανονικό σουτ.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε δεν ήταν διατεθειμένος, όμως, να υποστεί μόλις για 2η φορά στην καριέρα του στην Ατλέτικο σερί ήττα. Δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Γκριεζμάν πήρε το "όπλο" του και ισοφάρισε σε 1-1. Ένα πέναλτι του Ραούλ Γκαρθία έφερε την ανατροπή και στη συνέχεια δύο τέρματα του Γάλλου επιθετικού διαμόρφωσαν συνθήκες θριάμβου για τους φιλοξενούμενους που νίκησαν για 3ο σερί παιχνίδι εκτός έδρας την Αθλέτικ και παραμένουν σε τροχιά τίτλου.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Γουρπέγι, Ετσέιτα, Μπαλενθιάγα (79' Γκόμεθ), Σαν Χοσέ, Ρίκο, Σουσαέτα (84' Ακέτσε), Λόπεθ (68' Φερνάντεθ), Μουνιαΐν, Αντούριθ

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Μογιά, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν, Σικέιρα (88' Ερναντέζ), Τουράν (83' Γκάμεθ), Γκάμπι, Τιάγκο, Σαούλ (80' Ροντρίγκες), Γκαρθία, Γκριεζμάν

Κανένα εμπόδιο δεν συνάντησε η Βιγιαρεάλ απέναντι στη Λα Κορούνια στο "Μαδριγάλ", επικρατώντας με 3-0. Μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντος Σάντος να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Φάμπρι σε σουτ του Τσερίσεφ και από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Η πίεση της Βιγιαρεάλ ήταν τέτοια που δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν φάσεις και κάπως έτσι στο 68ο λεπτό ο Βιέτο, μετά από πάσα του Ρουίς, βρέθηκε προ κενής εστίας και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Βιέτο και πάλι έγραψε το 3-0 "κλειδώνοντας" τη νίκη για τους γηπεδούχους. Στο 80ο λεπτό, ο Τόμας Πίνα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα ανόητο μαρκάρισμα, 4 λεπτά μετά από την είσοδό του στο παιχνίδι. Το 3-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Βιγιαρεάλ έφτασε στις 5 νίκες στους τελευταίους 5 αγώνες της. Να σημειωθεί πως αγωνίστηκε βασικός για την Λα Κορούνια ο Τοτσέ, ενώ ο Ποστίγκα πέρασε ως αλλαγή στο 70' στη θέση του Ισπανού.

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Μπρούνο, Τσερίσεφ, Κόστα, Ζό. Ντος Σάντος (62' Γκόμες), Μάριο, Παουλίστα, Ρουίς, Τριγκέρος (76' Πίνα), Ούτσε (46' Ζι. Ντος Σάντος), Βιέτο

Λα Κορούνια: Φάμπρι, Μπεργαντίνος, Κανέγια, Καβαλέιρο, Ντομίνγκες, Φαρίνα (60' Κουένκα), Χουανφράν, Λόπο, Ροντρίγκες (74' Γουίλκ), Σίντεϊ, Τοτσέ (70' Ποστίγκα)

# Ο Κώστας Ρουγκάλας έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης Β με την Λεϊόα για τη Segunda B.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014

21:45 Θέλτα - Αλμερία 0-1

(17' Χεμέντ)

Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014

17:00 Μπαρτσελόνα - Κόρδοβα 5-0

(2' Πέδρο, 53' Σουάρες, 80' Πικέ, 82', 91' Μέσι)

19:00 Λεβάντε - Ρεάλ Σοθιεδάδ 1-1

(93' πέν. Ίβανσιτς - 48' Κανάλες)

21:00 Εϊμπάρ - Βαλένθια 0-1

(31' Αλκάθερ)

23:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Εσπανιόλ 1-3

(45' Μπατιστάο - 9', 90+5' Γκαρθία, 76' Λούκας)

Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014

13:00 Βιγιαρεάλ - Λα Κορούνια 3-0

(10' Ζό. Ντος Σάντος, 68', 73' Βιέτο)

18:00 Γρανάδα - Χετάφε 1-1

(40' Κόρδομπα - 78' Βελάσκες)

20:00 Έλτσε - Μάλαγα 1-2

(45+1' Λομπάν - 49' Καμάτσο, 77' Αλμπέρτο)

22:00 Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-4

(17' Ρίκο - 46', 73', 81' Γκριεζμάν, 53' πέν. Γκαρθία)

Τετάρτη 4 Φεβρουαρίου 2014

20:00 Ρεάλ Μαδρίτης - Σεβίλλη

*** Η αναμέτρηση μεταξύ της Ρεάλ Μαδρίτης και της Σεβίλλης θα διεξαχθεί στις 4 Φεβρουαρίου εξαιτίας της συμμετοχής των "μερένγκες" στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Γρανάδα (4-4-2): Όιερ, Νιομ (46' Μάρκεθ), Μπαμπίν, Μάινθ, Μάρτινς, Φουλκιέ, Ιτούρα, Ρίκο, Πίτι (80' Ισαάκ), Κόρδομπα, Ελ Αραμπί (68' Ρίκι)

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Βαλέρα, Νάλντο, Βελάσκες, Αλέξις, Ροντρίγκεθ (56' Σαμίρ), Λασέν, Γιοντά (71' Λεόν), Σαράμπια, Λαφίτα (59' Κάστρο), Βάθκεθ

Έλτσε (4-2-3-1): Τιτόν, Θίσμα, Ρόκο, Λομπάν, Αλμπάκαρ (89' Κόρο), Πάσαλιτς, Αντριάν (80' Κρ. Ερέρα), Φαΐρ, Ροντρίγκεθ (65' Νίγκεθ), Ροντρίγκες, Ζόνατας

Μάλαγα (4-2-3-1): Καμενί, Αντούνες, Ανχελέρι, Τόρες, Μποκά, Νταρντέρ (77' Αλμπέρτο), Καμάτσο, Όρτα, Ντούντα (61' Ρέθιο), Καστιγέχο, Σάντα Κρους (51' Αμραμπάτ)