28η αγ.: Πήρε φόρα η Ατλέτικο Μαδρίτης (VIDEOS)

Μετά από 3 σερί ισοπαλίες, η Ατλέτικο Μαδρίτης έκλεισε την εβδομάδα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αρχικά ήταν η πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League και τώρα, στην 28η αγωνιστική της Primera Division, η νίκη 2-0 επί της Χετάφε στο μαδριλένικο ντέρμπι.

Οι "ροχιμπλάνκος" ήταν φρέσκοι από τη μεσοβδόμαδη επιτυχία, η οποία τους δίνει τη δυνατότητα για εκδίκηση σε ακόμα ένα επίπεδο από τη Ρεάλ Μαδρίτης, για την απώλεια του περσινού τροπαίου στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Η φόρμα, τους, όμως, ήταν κακή τον τελευταίο καιρό και ακόμα και με τη Λεβερκούζεν δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν νίκη, έχοντας ένα αρνητικό σερί 5 αγώνων. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Φερνάντο Τόρες αποφάσισε να βάλει τέλος σε αυτό, σκοράροντας για πρώτη φορά στην Primera Division μετά από τις 27 Μαΐου του 2007 (2.856 ημέρες) και 76η συνολικά.

Το 1ο ημίχρονο ήταν αρκετά μονοδιάστατο, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή και τις ευκαιρίες. Μεγαλύτερη όλων το σουτ του Κόκε που βρήκε στο δοκάρι, στην πλάτη του Βιθέντε Γκουαΐτα και κύλησε παράλληλα με τη γραμμή της κενής εστίας. Το τέλος του ημιχρόνου έφερε ακόμα ένα τέρμα για τους πρωταθλητές Ισπανίας, το 21ο από κεφαλιά (Τιάγκο ο σκόρερ), όσα είχαν σε όλη τη σεζόν 1996-1997, τότε σε 42 αναμετρήσεις. Στα πρώτα 5 λεπτά του 2ου ημιχρόνου, μάλιστα, η Ατλέτικο είχε κι άλλες ευκαιρίες ξανά από στημένες φάσεις για να "καθαρίσει" οριστικά το παιχνίδι. Δεν βρήκε τρίτο γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τρόπο να πλησιάσουν την εστία του Γιαν Όμπλακ (και όταν το έκαναν, η απίστευτη αυτοθυσία των γηπεδούχων τους έβαζε "στοπ"), με συνέπεια το 2-0 να μείνει μέχρι τέλους.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Χ. Χιμένες, Γκοδίν, Γκάμεθ, Τουράν (90+2' Σουάρεθ), Γκάμπι, Τιάγκο, Κόκε, Ρ. Χιμένες (64' Γκριεζμάν), Τόρες (90+2' Κάνι)

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Βιγκαράι, Νάλντο, Βελάσκες, Εσκουδέρο, Κάστρο, Λασέν, Λεόν (79' Ντιαβαρά), Σαράμπια, Ινεστρόσα (72' Γιοντά, 83' Φελίπ), Βάθκεθ

# Ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης, Αντουάν Γκριεζμάν, συμπλήρωνε 24 χρόνια ανήμερα του αγώνα με τη Χετάφε και όταν άρχισε προθέρμανση στο 2ο ημίχρονο, όλο το "Βιθέντε Καλδερόν" τον αποθέωσε.

# Ο Λουκάς Βύντρα έμεινε στον πάγκο και ο Νίκος Καράμπελας εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα της Λεβάντε από τη Θέλτα με 1-0.