36η αγ.: Ξεμένει από βενζίνη η Σεβίλλη, ο Τόρες έσωσε την Ατλέτικο (VIDEO)

Η Σεβίλλη έφυγε με έναν βαθμό από το Βίγκο κόντρα στη Θέλτα και έμεινε πίσω στο κυνήγι της 4ης θέσης από τη Βαλένθια, μετά από 36 αγωνιστικές στην Primera Division. Το γκολ του Φερνάντο Τόρες έσωσε την ισοπαλία για την Ατλέτικο Μαδρίτης με αντίπαλο τη Λεβάντε.

Λίγες ημέρες μετά από τη... μισή πρόκρισή της από τον τελικό του Europa League, η Σεβίλλη φαίνεται ότι θα διεκδικήσει συμμετοχή στο Champions League της νέας σεζόν από αυτήν τη διοργάνωση και όχι από το πρωτάθλημα, αφού η ισοπαλία 1-1 με τη Θέλτα στο "Μπαλαΐδος" αφήνει πίσω τους Ανδαλουσιάνους στη μάχη της 4ης θέσης. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι έψαχνε τη νίκη που θα την έφερνε στον πόντο από τη Βαλένθια, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος της χρονιάς. Ο Κέβιν Γκαμεϊρό στο 8ο λεπτό έκανε τη... μισή δουλειά και έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Οι Γαλιθιάνοι, όμως, ανέβασαν στροφές στο 2ο ημίχρονο και στο 58' ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάντι Μίνα. Η ομάδα του Βίγκο, μάλιστα, έχασε κι άλλες ευκαιρίες για την ανατροπή, αλλά δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ, με συνέπεια να περιοριστεί στον βαθμό της ισοπαλίας που αφήνει απογοητευμένες και τις δύο ομάδες.

Θέλτα (4-3-3): Άλβαρεθ, Γκόμεθ, Φοντάς, Κόστας, Κάστρο, Φερνάντες, Κρον Ντέλι, Ερνάντες (83' Μαντιντά), Σάντι Μίνα, Τσάρλες (75' Μπονγκοντά), Ορεγιάνα

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε, Αρίμπας, Κολοτζιεϊτσάκ, Ναβάρο, Ιμπόρα, Κριχόβιακ, Φιγκέϊρας (68' Βιδάλ), Άσπας (61' Μπάκα), Σουάρεθ (74' Βιτόλο), Γκαμεϊρό

Με τον Φερνάντο Τόρες να βρίσκει δίχτυα στο 79' η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε ισοπαλία 2-2 από την Λεβάντε εκτός έδρας και έμεινε σε απόσταση ασφαλείας από την 4η της βαθμολογίας Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι, για τους οποίους αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης ο Λουκάς Βύντρα (ως κεντρικός αμυντικός σε 5-3-2 σύστημα, εκτός αποστολής ο Νίκος Καράμπελας), προηγήθηκαν στο 31' με τον Νταβίδ Μπαράλ. Οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν με τον Σικέιρα 3 λεπτά αργότερα, αλλά έμειναν και πάλι πίσω στο σκορ στο 62' με τέρμα του Κάλου Ούτσε. Εν τέλει, όμως, έσωσαν τον πόντο με το γκολ του Τόρες στο 79'.

Λεβάντε (5-3-2): Μαρίνιο, Ιβάν, Βύντρα, Ράμις, Χουανφράν, Τόνιο, Σισοκό, Καμαράσα (85' Χοσέ Μάρι), Μοράλες (90+1' Ίβανσιτς), Μπαράλ, Ούτσε (86' Μάρτινς)

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Χ. Χιμένες, Μιράντα, Σικέιρα, Τουράν, Γκάμπι (74' Γκαρθία), Τιάγκο (69' Σαούλ), Κόκε, Μάντζουκιτς (61' Τόρες), Γκριεζμάν